Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

Středa 29. 07. 2020

ČRo Plus: Vinohradská 12 - Vinohradská 12 - Václav Dolejší/Adam Vojtěch: záhada politického přežití jednoho ministra

Vinohradská 12 - Václav Dolejší/Adam Vojtěch: záhada politického přežití jednoho ministra


Lenka KABRHELOVÁ (moderátorka)

Je středa 29. července, tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12, zpravodajský podcast Českého rozhlasu. Dnešní epizodou vás provede kolega Petr Dudek.

Petr DUDEK (redaktor)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO čelí výzvám k rezignaci ze strany opozice i části veřejnosti. Kritikům vadí fungování chytré karantény, výrazné úpravy státních čísel o počtu nakažených nebo způsob, jakým se zavádějí opatření proti šíření koronaviru. Proč premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš mladého právníka drží ve vládě? A jak dlouho Vojtěch na svém místě ještě může setrvat?

V centru Ostravy by měla začínat demonstrace, která se týká zpřísnění hygienických opatření v Moravskoslezském kraji.

anonym (demonstrant)

Naše požadavky nejsou jen naivním přáním několika pošetilých, nýbrž společným odhodláním nás všech jasně a razantně vyjádřit nesouhlas této vládě, která už dávno měla podat demisi.

ODS vyzvala k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za hnutí ANO. Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura tak reagoval na náhlé zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji.

Počet vyléčených z koronaviru se dnes skokově zvýšil. Ministerstvo po auditu revidovalo čísla.

Hygiena funguje, ale nefunguje Chytrá karanténa.

Petr DUDEK (redaktor)

Václav Dolejší, politický reportér serveru seznamzprávy.cz. Dobrý den.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Dobrý den.

Petr DUDEK (redaktor)

Mohl byste říct, jak podle vás Adam Vojtěch zvládá svoji roli, která je bezpochyby velice náročná?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

No řekl bych, že se určitě snaží. Řečeno slovníkem hnutí ANO, že docela maká, ale daleko lépe mu to šlo v těch mírových časech a teď, když je takhle bezprecedentní krize od letošního března, tak se v tom, bych řekl, trochu topí.

Petr DUDEK (redaktor)

Takže je to politik, pro kterého pracovat pod tlakem není výhoda. Někdy se říká, ten politik prostě vyrostl s tou příležitostí, která se mu naskytla. Pro Adama Vojtěcha tohle neplatí podle vás?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Podle mě ne, no řekl bych, že to vlastně i všichni vidíme. Druhý opak je možná právě ten Jan Hamáček, který už byl odepisovaný, bylo na něm vidět, že ho ta politika možná už nebaví a už se rozhlížel po nějaké volné ambasádě po světě.

Pěkné dopoledne u Partie, zdravím všechny diváky Primy i CNN Prima News.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Najednou v té krizi na jaře opět vylétl a teď se jakoby znovu hlásí o slovo.

Jan HAMÁČEK (1. místopředseda vlády /ČSSD/)

Já bych pana premiéra chtěl upozornit, že kdybych se nemontoval do kompetencí ministerstva zdravotnictví, tak velmi pravděpodobně by pan premiér nemohl dneska chodit a říkat, jak jsme tu vlnu první zvládli, protože nebýt ministerstva vnitra, tak na ty roušky čekáme ještě dneska. Takže já bych byl rád, aby pan premiér si taky uvědomil, jak to celé bylo a kdo má máslo na hlavě.

Petr DUDEK (redaktor)

Možná by bylo dobré připomenout, kde se vlastně Adam Vojtěch vzal. On je na ministra velice mladý, bych řekl. Je mu teprve 33 let. Není přímo členem hnutí ANO, pokud to říkám přesně. Jak se mladík s minimem politických zkušeností vyšvihne do vlády, tak, jak to udělal on?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Tak bych řekl úvodem, že Adam Vojtěch se možná trochu omylem vlastně dostal do politiky, protože daleko víc to zpočátku vypadalo na nějakou dráhu právě toho zpěváka. Ale v té televizní soutěži Superstar nedošel až úplně na ten vrchol.

/ukázka ze Superstar/

Potom dostudoval právnickou fakultu v Praze a začal se poohlížet po místě. Taková jako jeho docela určující vlastnost je, že je opravdu hodně ambiciózní, což pro někoho je vlastnost sympatická, pro někoho třeba méně, ale on je opravdu hodně ambiciózní. Byl tak možná trochu vychováván, od mládí si četl různé takové ty motivační knížky, jak se stát typově tedy řeknu nejlepším manažerem na světě a podobně, a když zhruba půl roku sháněl práci, tak tehdy mimo jiné v tom roce 2013 si našel takovou brigádu, což se o něm až tolik neví a mimo jiné pomáhal jako takový, řekl bych, řadový pěšák v kampani prezidentské Miloše Zemana. Tuším, že roznášel nějaké letáky.

Petr DUDEK (redaktor)

On byl také dlouhá léta v ODS, což mě poměrně překvapilo, protože to členství tak nějak vyšumělo, respektive bylo zrušeno, pokud si vzpomínám správně. V té ODS jaksi politicky rostl nebo to byla jenom formální záležitost?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Formální záležitost a byl vlastně tam trochu nešťastný, protože tak jako všechny ty politické strany tradiční i netradiční, tak jako je v nich těžké zespoda se probít tou strukturou a když jsme mluvili o tom, že on je ambiciózní, tak samozřejmě nechtěl úplně dlouho čekat dole, než by se dostal třeba na nějaké volitelné místo nějaké kandidátky, třeba jenom do komunálních voleb. Ale on když si sháněl to místo, tak si ho všiml Andrej Babiš, protože Adam Vojtěch už na té vysoké škole byl jakoby i to, čemu se říká možná šprt, když ostatní pařili a chodili po těch mejdanech, tak on se učil a tak a byl předsedou spolku Všehrd. Organizoval různé schůzky a debaty a mimo jiné vlastně tehdy v roce tuším to bylo 2012, kdy Angela Merkelová byla na návštěvě v Praze, tak právě tehdy se povedlo tomu spolku Všehrd v čele s Adamem Vojtěchem ji dostat na debatu na právnickou fakultu. Tam si ho všiml Andrej Babiš, který rozjížděl to své hnutí a potřeboval nějaké mladé kádry. No a vzájemně si nějak porozuměli a já si pamatuji, že jako taková první štace u Babiše Adama Vojtěcha byla, že ho poslal do té společnosti MAFRA, když koupil ty noviny.

I přestože Česká republika vypadá jako země, kde se nic neutají a téměř všechno se prolákne, ukázalo se, že existují výjimky. Majiteli Agrofertu holding Andreji Babišovi se podařilo za značného přispění novinářů vodit veřejnost za nos, když je několik týdnů nechal si myslet, že usiluje o koupi vydavatelství Ringier. Ve skutečnosti včera oznámil, že koupil vydavatelství MAFRA, tedy deníky Mladou frontu DNES a Lidové noviny, televizi Óčko, deník Metro a server mobil.cz. Výsledkem tedy je, že lídr politického hnutí mající parlamentní ambice vlastní jeden z největších mediálních domů v zemi.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

A Adama Vojtěcha, který tam strávil tuším půl roku, to tam moc nebavilo, dělat tam takovou jakoby právničinu, nějak jako vymáhání dlužných částek po incidentech a takovéhle věci. A řekl právě Babišovi, že by chtěl dělat něco jiného, no a on si ho s sebou vzal na ministerstvo financí, kde se stal jeho poradcem, a právě měl na starosti na to ministerstvo financí hodně ekonomiku zdravotnictví, protože jak známo, tak, když Babiš vstupoval do politiky, tak on vlastně říkal, že zdravotnictví je tak trochu černá díra.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

České zdravotnictví je skutečně netransparentní. Naše zdravotnictví je neprůhledné. A určitě potřebujeme skutečně zveřejnit, kolik VZP dává za jednotlivé úkony vlastně poskytovatelům péče.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

V těch veřejných financích, když se na to podíváme, tak vedle sociálních výdajů, teď myslím důchody a sociální dávky dohromady, tak to zdravotnictví z těch veřejných peněz je dneska, tuším, 300 miliard, čili jakoby druhý největší výdaj a je asi teda důležité se na to nějak podívat. No a Adam Vojtěch to velmi pečlivě začal dělat a pamatuji si, že z té doby Andreji Babišovi hodně imponovala právě ta jeho pracovitost, že on tam stejně jako on byl od těch šesti třeba 10 do večera, když už všichni byli doma a ostatní kanceláře byly zasunuty, tak on, zase to řeknu tím slovníkem hnutí ANO, on jakoby makal a tím si možná Andreje Babiše získal. Zároveň bych řekl, že byl tak trochu schopen udělat cokoliv a kromě toho, že rozkrýval to podezřelé hospodaření a dával některé typy i nám novinářům, co se kde v jaké fakultní nemocnici děje a kde se co krade, tak byl schopen i vytahovat různé právě kauzy z těch nemocnic na Babišovy politické oponenty.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO čelí podezření, že v minulosti využíval k zákulisním hrám služby obviněného lobbisty Tomáše Horáčka. Vojtěch byl tehdy tajemníkem na ministerstvu financí, které vedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Radiožurnál má k dispozici e-maily z roku 2015, které ukazují, že Vojtěcha zajímalo třeba hospodaření České televize, anebo plat manželky tehdejšího partnera z koalice Svatopluka Němečka z ČSSD.

Adam Vojtěch byl tehdy tajemníkem na ministerstvu financí. Tvrdí, že kdyby sháněl zmíněné informace na svoje jméno, úřady by mu neodpověděly tak, jak by si přál.

Adam VOJTĚCH (ministr zdravotnictví /za ANO/)

Tehdy všichni věděli, že já se touto problematikou zabývám a samozřejmě ten povinný subjekt, který ty informace poskytuje, tak pak podle toho ty informace také může upravit.

Petr DUDEK (redaktor)

Český rozhlas třeba před časem zjistil, že Adam Vojtěch spolupracoval s podnikatelem Tomášem Horáčkem, který byl poté, jak víme, obviněn ze zmanipulování zakázek pro nemocnice. Není Vojtěch tak trochu mužem pro černou práci? Nebo nebyl v té době?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Abychom ho jenom nějak neočerňovali, on byl určitě pracovitý a když jsem s ním já se párkrát setkal, tak opravdu té ekonomice zdravotnictví, se mi zdá, že rozuměl a díval se na to jinak, než ostatní, na ty toky a věděl, kde co přibývá, kde ubývá, co by se s tím dalo dělat. Ale zároveň bych řekl, že má právě tu vlastnost, aby měl nějakou funkci, to, jak je ambiciózní, tak je schopen udělat cokoliv.

Petr DUDEK (redaktor)

Já se zeptám trochu jinak. Z toho, co jste mi zatím řekl mi vyplývá, že bylo vlastně dílem náhody, že Adam Vojtěch se věnoval zdravotnictví a že je teď ministrem zdravotnictví. Protože kdyby býval Andrej Babiš v tu rozhodující chvíli potřeboval pomoci v jiné oblasti, řekněme, v dopravě nebo v sociální práci, tak Adam Vojtěch by se býval tomu třeba věnoval. Jinými slovy nedá se říci o Adamu Vojtěchovi, že by nějak principiálně tíhl ke zdravotnictví. To není téma, které by ho pálilo.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Možná dneska ano, ale jinak máte pravdu. Kdyby ho tehdy Andrej Babiš pověřil jiným úkolem, rozkrytím nějakých finančních toků v jiném resortu, tak by se pravděpodobně stal specialistou na něco jiného, třeba na tu dopravu. On ostatně, jak jsem říkal, vystudoval práva a fakultu sociálních věd a tuším, že po čase si dodělával nějakou privátní medicínskou školu, ale prostě není vzděláním lékař. Na druhou stranu myslím, že to je možná tak, jak jsme viděli ty různé ministr zdravotnictví i dobře, že když tam přijde člověk zvenčí a má nějaké ekonomické povědomí, podívá se na ty toky, na to, jak to funguje, že možná není špatné se na to dívat s odstupem.

Ještě před pár lety zpěvák, dnes ministr zdravotnictví. Poslední 4 roky Vojtěch působil jako poradce na ministerstvu financí. Jako o možném kandidátovi na post ministra zdravotnictví se o něm začalo mluvit koncem října. 1. prosince to předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil České televizi.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

Adam Vojtěch je velice zdatný. Já si pamatuji koaliční jednání, kde vlastně jsme seděli pan premiér, pan Němeček a Adam a když kolega Vojtěch domluvil, tak pan premiér říkal, no vy jste horší než opoziční poslanec.

Prioritou je pro Vojtěcha coby ministra projekt elektronických receptů. Jaké další plány má prozradil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Adam VOJTĚCH (ministr zdravotnictví /za ANO/)

Například oblast nákupu zdravotnických prostředků a léků by měla být více centralizována tak, aby na to byl větší dohled, aby byly možná eliminovány nějaké provazby mezi managementy nemocnic a určitými dodavateli.

Na rozdíl od svého předchůdce míří Vojtěch do čela resortu zdravotnictví, ač sám není lékař. Jako nedostatek to ale nevnímá a počítá s tím, že se bude při svém rozhodování opírat o názory lékařské veřejnosti.

Adam VOJTĚCH (ministr zdravotnictví /za ANO/)

Já si myslím, že to byla jedna z problémů ministerstva zdravotnictví, že nebylo příliš otevřené, příliš komunikativní. Já jsem i avizoval to, že bych chtěl zřídit radu poskytovatelů, která bude fungovat při ministrovi zdravotnictví, kde budou zastoupeny právě všechny segmenty českého zdravotnictví.

Petr DUDEK (redaktor)

Není to pro něj přece jenom handicap, že vlastně nikdy nepracoval v nemocnici jako lékař, nikdy nesloužil, neprošel tím, co je skutečně ve zdravotnictví problematické, nezkusil to na vlastní kůži. Sice to prostudoval, tak jak vy jste řekl, ale nikdy tím neprošel.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Myslím, že to je problém právě v tom, že mu to ubírá na té autoritě, že jak u lékařů a u zdravotního personálu, ale tak, jak to vidíme teď, řekl bych, v té druhé vlně nebo druhé vlnce epidemie, že mu to ubírá autoritu i u veřejnosti. To je docela velmi výrazně vidět, že mu to jakoby lidé, možná i ti zdravotníci nevěří. Když bych to řekl na příkladu, tak na jaře samozřejmě na jaře, když tu byla ta první vlna, byla větší panika, hysterie. Viděli jsme v té Itálii, že prostě vozí nákladními vozy těla zemřelých, tak jako nikdo nevěděl, co se bude dít. Ale přece jenom tehdy, když Roman Prymula, tehdejší Vojtěchův náměstek zavelel, budete dělat to a to, tak dokonce i opozice s tím souhlasila a všichni jsme poslechli, šili jsme si ty roušky, dodržovali jsme pravidla.

Lidé v Ostravě demonstrovali proti zákazům a omezením, která kvůli ohniskům koronaviru vyhlásili krajští hygienici. Demonstranti kritizovali hlavně to, že zpřísněná opatření začala platit okamžitě a bez varování.

Zaplněná byla více než polovina centrálního Masarykova náměstí v Ostravě. Účastníci demonstrace opakovaně vyzvali k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z hnutí ANO. Ten to ale už dříve odmítl.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Dneska, když Adam Vojtěch chce jenom část těch opatření zavést v jednom kraji Moravskoslezském, tak se tam proti němu konají demonstrace. Takže bych řekl, že ta autorita mu chybí, není v tom věrohodný a možná je to i tím věkem, jak jste naznačoval. On se stal ministrem v 31 letech. Myslím si, že to je brzo a rád to dokládám na tom, že je tady celá plejáda vlastně politiků, kteří se takhle brzo stali členy vlády a většinou pohořeli. Stanislav Gross, Pavel Němec, bylo jich opravdu hodně. A jakoby se mi zdá, že člověk ve 30 letech, i když má 3 vysoké školy a umí 5 cizích jazyků a nevím, jaké všechny kurzy absolvoval, tak že nemá nějakou zkušenost. Opravdu jsem o tom přesvědčen, že 30 let je brzo.

Petr DUDEK (redaktor)

Když dovolíte, tak já se vrátím ještě tedy k Adamu Vojtěchovi a k jeho postavení, řekněme, na ministerstvu. Donedávna byl jeho podřízeným prof. Prymula, o kterém jste se také před chvílí zmínil. Jak vycházeli ti dva? Nebyl problém právě v tom, že číslo jedna, tedy na postu ministra stál Adam Vojtěch, třiatřicetiletý mladý právník s nulovou zkušeností ze zdravotnictví a jeho přímým podřízeným byl prof. Prymula, který celý život pracoval jako lékař, posléze jako manažer vedl nemocnici fakultní v Hradci Králové. Je to člověk s vědeckým renomé. To je přece potenciál pro nějakou krizi.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

A to se stalo. Oba o tom docela mluvili, více otevřeně logicky Roman Prymula. Ale bylo to vidět, že zpočátku ty první týdny té jarní první vlny epidemie tam vždycky stál Adam Vojtěch trochu jako oukropeček a všechno vysvětloval Roman Prymula. A když ta vlna začala odeznívat, tak jsem přesvědčen, že Adam Vojtěch, znovu řeknu to slovo, jak je ambiciózní, tak začal na Romana Prymulu žárlit, jakou mu to vyneslo popularitu a začal ho odstavovat. Roman Prymula, ten tomu zase propadl, jak je to voják a měl pocit, že on je ten generál a už se nechtěl tím z jeho pohledu mladým klukem vůbec zabývat a na cokoliv se ho ptát. Takže to mezi nimi zaskřípalo.

Epidemiolog Roman Prymula končí jako náměstek ministra zdravotnictví i jako šéf Chytré karantény. Prymula bude nově pracovat pod úřadem vlády.

Jedním z důvodů Prymulova odchodu z ministerstva je, že nemá bezpečnostní prověrku. On sám tvrdí, že povinné prověrky pro náměstky resort zavedl kvůli obavám z jeho popularity. To Adam Vojtěch odmítá.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Andrej Babiš to vyřešil tím, že teda Adama Vojtěcha ve funkci ponechal a z Romana Prymuly tedy udělal toho vládního zmocněnce pro zdravotnictví. Asi se mě chcete zeptat, proč Adama Vojtěcha tehdy nevyrazil. A já se musím přiznat, že tohle mi není jasné, z toho důvodu, že vidíme, že právě premiér Babiš je mimo jiné specifický premiér tím, že on ty lidi hodně rychle točí a nemá k nikomu nějakou loajalitu, závazek prostě, jak se mu někdo nelíbí, okamžitě ho vymění. A tady u Adama Vojtěcha se to neděje a jako často se mě lidi ptají, proč, ale úplně tu stoprocentní odpověď nevím.

V Česku výrazně klesl počet aktuálně nakažených koronavirem. Důvodem je audit dat ve statistikách.

Petr DUDEK (redaktor)

Když se vrátím jenom do neděle, kterou máme za sebou, tak v neděli v podvečer jsme se dozvěděli, že podle ministerstva je u nás o třetinu méně osob nakažených koronavirem, než tomu bylo ve stejný den ráno. Prostě najednou zmizelo 1775 nakažených osob.

Je to kvůli auditu, který nařídil ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch. Šéf resortu chtěl statistiky prověřit, protože podle něj se počet vyléčených ve statistikách aktualizoval se zpožděním. Právě audit měl dopad na čísla nakažených. Jejich počet klesl o téměř 1800 lidí.

Petr DUDEK (redaktor)

Já jsem to četl a říkal jsem si, no to je kotrmelec, který málokterý politik snadno přežije, pokud to tedy padá na jeho hlavu. A zdá se mi, že ministr Adam Vojtěch to prostě připustil a přežil to úplně v klidu. Jak on tohle dělá?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Přežil to ve funkci, ale nepřežil to tak, že ten klíčový projekt, takzvaná ta Chytrá karanténa, mu vlastně Andrej Babiš docela vzteky odebral. A vrátil do toho armádu. Já si myslím, že to byla docela velká chyba nově počítat tu statistiku. Já trochu z legrace říkám, že poté, co přestal fungovat projekt Chytrá karanténa, Adam Vojtěch představil nový projekt chytrá statistika. Ale podle mého názoru on se tím hodně znevěrohodnil a teď už teda, jak jsme se tady bavili o tom, že nemá úplně tu stoprocentní autoritu, tak si myslím, že mu veřejnost bude po tomhle kotrmelci se statistikou věřit ještě méně. Ale Andrej Babiš už na něj byl naštvaný posledních 14 dní. Štvala ho ta situace v Moravskoslezském kraji, kde už asi i voliči ANO viděli, že to ten resort přestává zvládat, byť teda vidíme, že druhá vlna se v různých regionech rozjíždí samozřejmě ve všech státech, ale tady byla spousta chyb. Jenom řeknu možná ty tři hlavní. Zřejmě se pozdě zavřely doly OKD, do toho nefungovala ta Chytrá karanténa, neboli ten technologický systém, který měl zabránit těm nepopulárním plošným opatřením a hlavně se velmi málo testovalo. Což když si představíme, kdy by přišla druhá vlna na celou republiku, tak při vědomí toho, že nezvládáme testovat lidi ve velkém v jednom kraji, tak člověk má obavy. Takže Andrej Babiš byl naštvaný, do toho vystartoval opět Jan Hamáček, který jako by si symbolicky zase oblékl tu červenou mikinu.

Přímá otázka, řekněte mi: funguje Chytrá karanténa nebo ne? Protože pan premiér ještě před pár dny říkal: funguje.

Jan HAMÁČEK (1. místopředseda vlády /ČSSD/)

Tak pokud čtete články v médiích, že počet dotazů na ty vzpomínkové mapy nebo polohové údaje nula, no tak nefunguje.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

A v neděli řekl, že. Adam Vojtěch to nezvládá. Měla by se znovu povolat armáda, aby s tím pomáhala tak, jako na jaře.

Jan HAMÁČEK (1. místopředseda vlády /ČSSD/)

Jako jistou formu omluvy říkám, že prostě v situaci, kdy jsme z toho vypnuli armádu, protože jsme řekli, že už nouzový stav nepotřebujeme a vojáky vrátíme do kasáren, tak asi to předání té agendy nebo celého systému (???) nezafungovalo, tak se pojďme bavit, že to těm vojákům dáme zpátky.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

No, a když to tak vezmete, tak to se v pondělí skutečně stalo. Ne že by byl vytvořen krizový štáb a armáda to úplně převzala, ale Andrej Babiš vytvořil takový jako kompromis, že vytvořil tu novou, už nevím kolikátou radu pro dohled nad koronavirem.

Nad Chytrou karanténou bude dohlížet nová rada vlády pro zdravotní rizika. Odsouhlasili to ministři. V čele rady bude premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Místopředsedy by pak měli být ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD a ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

Je důležité podle mého názoru, aby stát budoval vlastní kapacity laboratoří, vlastní kapacity odběrových míst.

Petr DUDEK (redaktor)

Já si vzpomínám na jeden okamžik, na který si určitě vzpomenete taky. Bylo to na tiskové konferenci ještě před začátkem nouzového stavu, kdy premiér Andrej Babiš v přímém přenosu vytýkal Adamu Vojtěchovi, že mu nechce tam přede všemi a před kamerami sdělit, od koho má určitou informaci a říkal mu, vaše chyba je, že jste příliš slušný.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

Tak řekněte přesně, kdo vám to řekl. Nemusíte, nebuďte slušný. Řekněte pravdu, kdo vám to řekl, který úředník, vy jste moc hodný.

Adam VOJTĚCH (ministr zdravotnictví /za ANO/)

Dostal jsem tu informaci ze Státního zdravotního ústavu.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

Jméno.

Adam VOJTĚCH (ministr zdravotnictví /za ANO/)

Od paní Dr. Mackové.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

No tak, tak to řekněte.

Petr DUDEK (redaktor)

Když budeme vycházet z Babišových slov o slušnosti a z té, řekněme, lidské stránky, myslíte si že Adamu Vojtěchovi třeba záleží na osudu lidí, kteří závisejí na jeho rozhodnutích? Myslím teď především zdravotníky, hygieniky, lékaře, sestry, ať už jde o jejich platy nebo pracovní podmínky. Pracuje na tom?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

No tak před tou epidemií na tom pracoval a docela se zdravotníkům a hlavně sestrám konečně tehdy začaly zvedat platy, takže ten problém řešil. Nevím, jestli tam byla jakoby tahle osobní věc, že mu záleželo na jejich osudech, anebo tam bylo to, že mu ředitelé fakultních, ale i krajských a okresních nemocnic říkali, že když ten odliv sester a doktorů bude pokračovat, tak za 3, za 5 let tady prostě nebude mít kdo pečovat o pacienty v nemocnicích, tak to řešil systémově, řekněme.

Petr DUDEK (redaktor)

Má Adam Vojtěch v tuto chvíli nějaké spojence? Mluvili jsme o jeho poměru ke zdravotníkům. Jak je na tom třeba s hejtmany? Ti ho přece také dost kritizují. Nebo má mezi nimi někoho, o koho se může opřít?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

To je možná jeho politická chyba, že ty spojence nemá. Jak jsme se o něm bavili, on je pracovitý v tom slova smyslu, že pořád sedí v té kanceláři a studuje ty čísla a možná mu víc chybí to, co politik by měl dělat skoro z 50 %, ten sociální kontakt s ostatními minimálně proto, aby věděl, co se v oboru, anebo mezi jeho kritiky děje. Ale i také proto, aby si právě získával nějakou podporu a on žádnou ani hnutí ANO nemá. Ostatně vzpomínám si, že když chtěl před volbami 2017 kandidovat v jižních Čechách, tak chtěl být jedničkou, lídrem té kandidátky krajské a to se mu tehdy nepovedlo. Postavila se tam proti němu část hnutí ANO. Nakonec se dostal teda na volitelné místo, ale měl to i těžké v tom svém regionu, kde si nedokázal sehnat podporu nebo spolupracovníky, ty spojence.

Petr DUDEK (redaktor)

Vy už jste mluvil o tom, jak rychle po něm, lidově řečeno, vystartoval vicepremiér Hamáček. To už něco napovídá o tom, že ani respekt u sociálnědemokratických ministrů a vlastně u partnera hnutí ANO asi příliš velký nemá. Nebo se pletu?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Nepletete se. Ta sociální demokracie do něj střílí od samého začátku. Nejprve to bylo kvůli tomu, že Adam Vojtěch, když přišel tak začal měnit některé ředitele fakultních nemocnic, kteří tam byli třeba dosazení nebo byli spojenci sociální demokracie. A začal s tím takhle hodně hýbat, což tehdy ale Andrej Babiš samozřejmě schvaloval, to byl mimo jiné ten jeden z cílů, aby ten resort drželi ve svých rukou. No a pak v té jarní první vlně epidemie, tam jsme viděli několik střetů právě s vicepremiérem Hamáčkem, kdy se jakoby veřejně dohadovali.

Do ostrého sporu kvůli distribuci ochranných pomůcek do zařízení pro seniory se na Twitteru dostali ministři vnitra Jan Hamáček z ČSSD a zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. Tato zařízení mají nedostatek ochranných prostředků a v několika z nich propukla nákaza koronavirem.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

No veřejně, vždycky takhle večer po desáté hodině večerní na sociálních sítích se začali jako vyměňovat názory na to, kdo zachránil Českou republiku a přivezl sem z Číny roušky a za kolik je kdo nakupoval, kdo platil které letadlo.

Nedostatek zdravotních pomůcek v sociálních službách vznikl podle Hamáčka kvůli tomu, že kapacitu letadel z Číny dal jeho resort k dispozici pro materiál objednaný ministerstvem zdravotnictví. To zásobuje zdravotnická zařízení. Naopak sociální služby má podle rozhodnutí vlády zásobovat ministerstvo vnitra, vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi.

Adam VOJTĚCH (ministr zdravotnictví /za ANO/)

A myslím, že tento systém takto funguje. Pouze je nutné, aby se dodržovalo, aby každý tedy dělal to, co má.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Bylo to teda hodně nedůstojné, protože ti lidi, jak se říká tím nehezkým termínem, v první linii asi úplně nezajímalo, kdo to přivezl a kdo to platil, ale potřebovali to mít v čas, což v tu chvíli nebylo.

Petr DUDEK (redaktor)

Takže političtí partneři Adama Vojtěcha asi nepodrží, opozice pochopitelně také ne. Odborná veřejnost, jak jste vysvětlil, příliš Adama Vojtěcha také za spojence nepovažuje. Co veřejnost? Myslíte si, že je lidé chápou Adama Vojtěcha jako pracovitého člověka na svém místě anebo poté, co po několika těch přehmatech, řekněme, nebo krizích, myslíte si, že mu veřejnost důvěřuje?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Neviděl jsem průzkum, ale někdy si říkám, že možná má hnutí ANO nějaký průzkum, že Adamu Vojtěchovi důvěřují hlavně voliči ANO, těch 30 %, a že to je možná ten důvod, proč ho Andrej Babiš tak drží ve funkci. Kromě toho, že tam, jak jsme se o tom bavili na tom ministerstvu financí, zřejmě mezi nimi vznikl nějaký bližší vztah, kdy vytahovali různé ty složky na různé průšvihy v různých fakultních nemocnicích, které teda opravdu byly. Ta věc, která ho dneska drží, je možná to nejvíc, že Andrej Babišovi, jak to vidíme i v jiných resortech, tak nějak dochází opravdu ty kádry a možná, že lidi, které oslovuje, aby se stane členy vlády, už jakoby nejsou ochotni do toho jít, protože tuší, že Andrej Babiš by byl schopen je zase po čtyřech, pěti měsících vyhodit. Takže myslím, že kombinace těchhle důvodů zřejmě Adama Vojtěcha v té funkci nadále udrží.

Petr DUDEK (redaktor)

Když jsem se připravoval na tento pořad, tak jsem si dal takový krátký úkol. Sestavit jednoduchý politický profil Adama Vojtěcha. Prostě kladl jsem si otázky: je to politik konzervativnější, liberálnější? Projevuje sociální cítění, rozpočtovou odpovědnost, a tak dále. A po 10 minutách jsem pořád seděl nad prázdným papírem. Vy byste si poradil líp? Dokázal byste sestavit nějaký politický profil Adama Vojtěcha?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Ne, neuměl, neporadil. A řeknu vám, Petře, že to bychom nedokázali ani jeden z toho důvodu, že on vlastně se k žádným politickým velkým tématům nikdy nevyjadřoval. On vlastně mluví opravdu hodně k tomu fungování zdravotnictví, co má kolik stát, jaká operace a že je divné, že kloubní náhrada ve Frýdku Místku stojí jinak než v Praze a takové věci, ale jinak byl v té ODS, takže bychom mohli říct pravicový politik, ale popravdě řečeno nevím, jestli má sociální cítění nebo je to rozpočtový jestřáb. Opravdu netuším.

Petr DUDEK (redaktor)

Ještě bych se rád zeptal na tuto věc. On Adam Vojtěch často mluví o komunikaci. Komunikace je takové zaklínadlo už dávno v hnutí ANO a zase znovu se vynořuje. Nicméně, co si myslíte o jeho způsobu komunikace s veřejností především? Co si myslíte o těch jeho nekonečných tiskových konferencích, kde ze sebe chrlí další a další údaje tak, jak vy jste říkal, cena kloubu ve Frýdku Místku nebo něco takového?

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Ono je to taková výmluva všech politiků, když se blíží někoho konec, tak se řekne, že špatně komunikoval. Vzpomeňte si třeba na Vladimíra Špidlu, jemuž vyčítala sociální demokracie, že neumí komunikovat s členskou základnou, takhle skončil. Mirek Topolánek v ODS taktéž. Takže to je taková výmluva. Ale Adamu Vojtěchovi, jak o tom mluvíte, no mně se zdá, že mu jako v té dnešní době, která je rychlá, chce to ty rychlé vtipné zkratkovité věty, tak že mu to jako hodně nejde. Svým způsobem to, co umí Andrej Babiš, on nemá. Nebo to, co umí třeba Miroslav Kalousek nebo řekněme třeba Miloš Zeman před pár lety, dneska už to taky takové není. Vyjádřit nějaký problém ve dvou větách vtipně tak, aby ho pochopil úplně každý, tak to opravdu neumí a spíš jakoby tím lidi unavuje a může to být ten důvod, proč mu taky veřejnost nedůvěřuje, když tam čte ta čísla na těch tiskových konferencích. Že to jakoby působí tak, jako když jsme my na vysoké škole třeba něco neuměli a trochu jsme se to jako našprtali jako básničku a pak jsme to tam odříkávali, že to možná působí trochu tímhle dojmem.

Petr DUDEK (redaktor)

Tak teď zbývá poslední nejdůležitější otázka. Jak pevné je podle vás teď křeslo Adama Vojtěcha jako ministra zdravotnictví? A ptám se i s ohledem na to, že pandemie koronaviru zdaleka nekončí a nelze vyloučit, že budeme muset bojovat i s případnou další vlnou.

Václav DOLEJŠÍ (redaktor, Seznamzpravy.cz)

Řekl bych takhle. Jak jsem do teď poznal Andreje Babiše, tak se mi zdá, že už by k němu patřilo, že toho ministra dávno vyměnil. Už možná v té první vlně. Už by byl nespokojený. Možná opravdu není nějaký náhradník, možná by tím Andrej Babiš přiznal chybu, že to zdravotnictví v takhle těžkých chvílích nezvládají, opravdu netuším, proč ho drží ve funkci zrovna Andrej Babiš. Tím neříkám, že by měl být odvolaný. Protože zase abychom řekli, že Adam Vojtěch to má těžké jako to žádný ministr prostě porevoluční a asi i předtím neměl, jo. Je to bezprecedentní situace. Vidíme ve všech státech, že se s tím perou hodně těžko. Ale patří to zkrátka k Babišovi, že mění. A Dan Ťok jako ministr dopravy žádné velké průšvihy neměl. Prostě byl omezen zákony a ty dálnice se tedy nestavěly tak rychle, jak Andrej Babiš sliboval, ale přes to ho to stálo místo. Nelíbilo se mu to. Mimo jiné taky na něj řval před lidmi a také mu vytýkal, že je málo tvrdý na své podřízené. Tu v ŘSD, v Českých drahách nebo na Železniční správě. A Adamu Vojtěchovi vytýká vlastně totéž, ale stále ho drží. Možná to vysvětlení dala v neděli poslankyně opoziční ODS Jana Černochová, která má dojem, je to možná takové laciné, ale že Andrej Babiš chápe Adama Vojtěcha jako svého adoptivního syna a je to jakoby jeho nějaký miláček. Ostatně jednou mi o tom povídal Jaroslav Faltýnek, že opravdu Babiš má v té politice vždy nějakého miláčka, kterého vynáší do nebes a ty ostatní jakoby odstrčí. Prošlo si tím hodně politiků. V současnosti tím hlavním oblíbencem je asi Karel Havlíček, ale zřejmě sem patří částečně i Adam Vojtěch.

Petr DUDEK (redaktor)

Myslí si Václav Dolejší, politický reportér serveru Seznamzprávy.cz. Od mikrofonu loučí Petr Dudek.

Lenka KABRHELOVÁ (moderátorka)

A to je ze středeční Vinohradské 12 vše. Kdykoliv nás můžete poslouchat na serveru irozhlas.cz a také ve svých oblíbených podcastových aplikacích. Psát nám můžete na adresu vinohradska12@rozhlas.cz. Těšíme se zítra.