Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

Pátek 31. 07. 2020

ČRo Plus: Vinohradská 12 - Vinohradská 12 - Lukáš Valášek/Petr Rafaj: Kauzy muže, který rozhoduje o miliardách

Vinohradská 12 - Lukáš Valášek/Petr Rafaj: Kauzy muže, který rozhoduje o miliardách


Lenka KABRHELOVÁ (moderátorka)

Je pátek 31. července. Tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12, zpravodajský podcast Českého rozhlasu.

Pane premiére, vy jste mi neodpověděl na toho Rafaje.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

Odpověděl, že se objednáme na hrad.

Budete žádat jeho odvolání?

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

Půjdeme s panem Hamáčkem na hrad.

Ale odvolání žádat nebudete.

Andrej BABIŠ (český premiér /ANO/)

Tak byl jsem vyzván protikorupční radou a dostal jsem (???) Ústí nad Labem, ano, takže jdeme tam s tímto návrhem.

Lenka KABRHELOVÁ (moderátorka)

Dnešní epizodou vás provede kolega Petr Dudek.

Petr DUDEK (redaktor)

Šéfovi antimonopolního úřadu Petru Rafajovi hrozí, že přijde o místo. Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD chtějí odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kolem kterého se objevují podezření z korupce a zajímá se o něj policie, navrhnout prezidentovi po skončení jeho dovolené. S jakými kauzami je Rafaj spojovaný a co ony kauzy ukazují o fungování vlivného úřadu?

Skončí předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj ve funkci o rok dřív, než mu vyprší mandát?

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček chtějí prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje.

Jeho konec chce Ústecký kraj a protikorupční organizace. Sám Rafaj tvrdí, že jde o politickou kampaň.

Petr DUDEK (redaktor)

Reportér serveru aktuálně.cz Lukáš Valášek, dobrý den.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Dobrý den.

Petr DUDEK (redaktor)

Premiér a místopředseda vlády se chystají požádat prezidenta, aby odvolal šéfa úřadu, který má v Česku bdít nad férovostí hospodářské soutěže a mimo jiné kontroluje důležité miliardové tendry a zakázky. Proč právě teď?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

To je samozřejmě otázka, kterou si kladu a nedokážu na ni odpovědět, popravdě řečeno. Protože Andrej Babiš víc než rok kauzy pana Rafaje do značné míry ignoroval. Možná to bylo i proto, že jedním z těch lidí, který je v současné době podezřelý z toho, že manipuloval rozhodnutí úřadu pana Rafaje, je i jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek. A najednou došlo k tomu, že na protikorupční radě vlády prohlásil, že se bude bavit s koaličním partnerem ČSSD, že pana Rafaje odvolá. Proč právě teď je otázka. Důležité je také říct, že pan premiér dlouhodobě se snaží vyhnout konfliktům s hradem a tady to vypadá, že ten konflikt se potenciálně může rýsovat, protože pan prezident už v minulosti řekl, že pana Rafaje neodvolá, že ho odvolá pouze v případě pravomocného rozsudku.

Pokud by vláda rozhodla, že vám navrhne odvolání Petra Rafaje, tak nevyhovíte?

Miloš ZEMAN (prezident republiky)

No tak mi to navrhne. Návrh se nemusí automaticky akceptovat.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Tudíž jsou dvě možnosti. Buď pan premiér našel nějakou překvapivou odvahu řešit korupční problémy, které se panu Rafajovi v posledním roce skutečně vrší, anebo už tu situaci má s hradem nějakým způsobem předjednanou a má třeba předjednáno i kdo by mohl být nástupcem, který nebude vyvolávat takové veřejné vášně.

Petr DUDEK (redaktor)

A má prezident zákonnou možnost předsedu antimonopolního úřadu odvolat?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Ten zákon hovoří o tom, že vláda jmenuje a také navrhuje odvolání předsedy antimonopolního úřadu. A prezident následně jmenuje a odvolává. To znamená, že jedno bez druhého nejde a je tudíž patrné, že pan premiér sice může hovořit o tom, že pana Rafaje chce odvolat, ale bez pana prezidenta to nezvládne.

Petr DUDEK (redaktor)

Jak vy jste se dostal k tomu, že se v reportážní práci pro aktuálně.cz věnujete zrovna Petru Rafajovi?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Ono je potřeba říct, že ten brněnský úřad je dlouhodobě trošku mimo zájem, ať už politické reprezentace nebo médií. Pan Rafaj z toho dlouhé roky těžil, protože on je původem lokální sociálnědemokratický politik z Frýdku Místku. Pak byl poslancem a pak nějakým řízením osudu se stal předsedou tohoto úřadu bez toho, že by proběhla nějaká širší debata. Říkám, že z toho těží, protože ten úřad, pokud se člověk na to podívá realisticky, je jedním z nejmocnějších úřadů v Česku. Pan Rafaj je jedním z nejmocnějších mužů v Česku.

České dráhy musí zaplatit skoro 280 000 000 Kč za zneužití dominantního postavení na trhu dálkové železniční dopravy. Původní pokutu snížil téměř o 100 000 000 šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Antimonopolní úřad definitivně zrušil zadávací řízení na druhou etapu výstavby velkého městského okruhu v Brně. Toto rozhodnutí potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj.

Elektronický výběr mýta bude kontrolovat firma CGI. Stát s ní může podepsat smlouvu poté, co předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad firmy Kapsch.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr na autobusovou dopravu Pardubického kraje za necelých 7 miliard korun. Předseda úřadu Petr Rafaj potvrdil dřívější rozhodnutí, podle kterého kraj nastavil diskriminační podmínky výběrového řízení.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Ten zákon tak, jak je napsaný, tak ve finále, byť ten úřad zaměstnává experty, tak to finální rozhodnutí těch nejdůležitějších kauz nechává na jednom člověku a to je Petr Rafaj. Navíc je potřeba říct, že ta rozhodnutí se často týkají miliard korun. Takže Petr Rafaj rozhoduje o tom, kam potečou nebo nepotečou miliardy korun.

Petr DUDEK (redaktor)

Vy jste řekl tak trochu vyhýbavě, že Petr Rafaj se stal jedním z nejmocnějších lidí v tomto státě a dosedl na křeslo šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže řízením osudu. Ale tak jednoduché to asi nebylo.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Samozřejmě tehdy o tom jednala úřednická vláda, Fischerova úřednická vláda.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by mohl řídit poslanec sociální demokracie Petr Rafaj. Všichni ministři ho jako kandidáta na tuto funkci podpořili. Petr Rafaj by měl podle premiéra Jana Fischera opustit svou domovskou stranu, sociální demokracii.

Jan Fischer (bývalý premiér ČR)

My jsme samozřejmě měli příležitost ho vyslechnout a nakonec na tom jméně byla shoda. To hlasování bylo jednomyslné o tom návrhu, takže věřím, že se v té pozici osvědčí.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Nutno podotknout, že ho jmenoval samozřejmě prezident Václav Klaus tehdy. A to samo o sobě znamená, že byly samozřejmě splněny všechny zákonné podmínky.

Václav KLAUS (bývalý prezident ČR)

Tento úřad považujeme za jednu z klíčových institucí v naší zemi, když si také své postavení mezi ústředními orgány naší země vydobyla.

Antimonopolní úřad by měl být podle jeho nového šéfa Petra Rafaje otevřenou institucí. Úřad by měl totiž podle něj působit i preventivně. I proto Rafaj nevylučuje, že bude ve styku i s podnikateli a politiky, aby měl jasný obrázek o tom, jaké skutečné problémy trh má.

Petr Rafaj (předseda ÚOHS)

Musí být otevřený, aby se daly zjistit, bych řekl, skutečné problémy trhu. Je nutno mluvit s podnikateli a s politiky.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Ale na to, jak je to zásadní úřad, tak tehdy vlastně neproběhla žádná debata. A ta debata neproběhla příliš velká ani za situace, kdy potom Sobotkova vláda pana Rafaje jmenovala do dalšího šestiletého funkčního období. On tehdy prošel o 1 hlas. Ale jak říkám, ten úřad je trošku stranou zájmu té velké politiky. Řada voličů vlastně ani neví, co ten úřad dělá a k čemu je dobrý, jaký vliv pan Rafaj má. Takže pak je logické, že ani politici příliš nemají zájem nějak prezentovat nějakou svoji snahu tam třeba dostat někoho výrazného, někoho eticky nezávadného. Pro mě ten budíček, že o ten úřad je radno se zajímat, nastal s kauzou mýto.

Detektivové zasahují v pražské centrále firmy Kapsch, která zajišťuje provoz mýtného systému. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí národní centrály.

Policisté zasahují zároveň v Brně na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na radnici Brno střed. Spojitost mezi těmito případy ale vyšetřovatelé nepotvrdili.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Je to rok a něco zpátky, kdy policie zasahovala i na antimonopolním úřadě, dělala domovní prohlídku u pana Rafaje a přišla s podezřením, že pan Rafaj se scházel s panem Jaroslavem Faltýnkem a ten úmysl byl ten, že se snažili společně zmanipulovat miliardový tendr na dálniční mýto.

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek přiznal schůzky se zástupci společnosti Kapsch i antimonopolního úřadu. Reagoval tak na včerejší zásahy policie u něj doma, v Kapschi i na zmíněném úřadě.

Jaroslav Faltýnek bez prohlášení napsal, že se setkával taky s dalšími účastníky soutěže, kteří měli zájem o provoz mýta. Podle něj ale byly schůzky legitimní, protože byl v minulém volebním období v dopravní koaliční radě, která se otázkou výběru mýtného zabývala.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Nutno podotknout, že dodnes se to podezření nematerializovalo nějakém policejním stíhání. Pan Rafaj je pouze podezřelý pořád. Ale když jsme se zaměřili na ten úřad, na pana Rafaje, na jeho činnost, tak jsme byli schopni přinést celou řadu dalších podezření, které se týkají dalších kauz, v nichž pan Rafaj tak či onak figuruje a pro mě to bylo jenom další důkaz toho, že je velmi problematické, že zrovna takovýto člověk má ve svých rukách soustředěnou tak rozsáhlou moc.

Anonym (reportér)

Na to nemá kvalifikaci. Nikdy nic takového nedělal. Za dobu, co řídil ten úřad, tak ten úřad nemá dobré výsledky. Takže skutečně jsem, musím říct, nešťastný z toho, jak to na vládě dopadlo.

Petr DUDEK (redaktor)

Ale už po tom prvním mandátu Petra Rafaje v roce 2015 říkal ministr spravedlnosti Robert Pelikán, že, cituji, činnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v oblasti hospodářské soutěže byla jedním slovem katastrofální. Pokud i Robert Pelikán to mohl tehdy říci ze své pozice, znamená to, že to byla Rafajovi vina?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Já bych úplně nechtěl zabíhat do toho antimonopolního práva. Není to věc, které bych nějak dramaticky rozuměl. Nicméně v době, když jsem se zajímal i o činnost úřadu jako celku, mluvil jsem mimo záznam s řadou odborníků a nutno podotknout, že ten úřad nemá dobrou pověst pod panem Rafajem. Čili dá se říct, že tady nejde jenom o nějaké osobní kauzy pana Rafaje, ale i o celkové fungování toho úřadu jako celku. Možná je dobré říct, co ten úřad vlastně všechno dělá. On má v současné době dvě nohy. Jednak dohlíží na to, jestli veřejné zakázky, které vypisuje stát nebo města nebo kraje, tak jsou vypisovány v souladu se zákonem. To znamená, jestli třeba nejsou ušity někomu na míru. A ta druhá noha je, že zároveň schvaluje například miliardové fúze soukromých firem. Nedávno například odmávl fúzi pekáren Andreje Babiše.

Anonym (reportér)

Posloucháte zprávy Českého rozhlasu plus. Holding Agrofert může koupit pekárny United Bakeries. Musí ale prodat několik svých závodů, aby obchod nenarušil hospodářskou soutěž. Je to podmínka Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který převod povolil.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Dohlíží také na to, jestli firmy svým chováním na trhu nenarušují nějakým způsobem konkurenci. A zrovna tahle ta noha je, si myslím, nebo by mohla být velmi blízká i běžnému voliči, protože se to dá přeložit tak, že pan Rafaj je ten, který dohlíží na to, aby se firmy nedomlouvaly třeba na nastavování příliš vysokých cen zboží nebo služeb na trhu. Takže ta jeho role je zásadní. A spousta expertů má pocit, že navrch k těm kauzám ani tuhle tu roli úplně dobře neplní.

Petr DUDEK (redaktor)

Přestože Petra Rafaje kritizoval ministr spravedlnosti v roce 2015, jak jsem řekl, vy vysvětlujete, jak je role předsedy tohoto úřadu klíčová, tak Petr Rafaj byl v roce 2015 zvolen do čela úřadu po druhé. Jak to, že si v té době nikdo nevšiml za A problematičnosti fungování toho úřadu a za B, řekněme, podezření z nekompetence Petra Rafaje?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

To, že ten úřad nefunguje příliš dobře, to se debatovalo už v té době. Pan ministr Pelikán koneckonců je tím hlasem, který to říkal veřejně. Ale kritika tam byla i z jiných stran. Nicméně nikdy to nepřekročilo rámec nějaké odborné debaty, na kterou pan Rafaj kontruje vždycky analýzami, které si ten jeho úřad dělá, z nichž plyne, že funguje skvěle. Nikdy se z toho nestalo nějaké mainstreamové politické téma, které by donutilo tu vládu jednat jinak, než mu přisoudit i ten druhý mandát. A musím říct, že tu otázku, proč si nikdo nevšiml, že pan Rafaj je poměrně kontroverzní osoba, tu si dnes kladu taky. Já tehdy jsem se antimonopolnímu úřadu ještě nevěnoval, takže nevím, ale je potřeba říct, že tak, jak se teď díváme do jeho minulosti, která byla ve Frýdku Místku, kde on dělal komunálního politika, byl tam poměrně dlouhou dobu zastupitelem místostarostou Frýdku, tak už v té minulosti je možné najít celou řadu kontroverzí, které s jeho působením tam souvisejí. Teď náš poslední text, který se tomu věnoval, například hovoří o tom, že on vylobboval dotace na potápěčské centrum z porcování medvěda jako poslanec. To byl takový obyčej, kdy část rozpočtu poslanci měli možnost poslat do svého regionu na veřejně prospěšné projekty. Dneska už je to zrušeno, protože to provázela celá řada podezření ze střetu zájmů a netransparentnosti. Ale tehdy on ještě měl možnost, bylo to vlastně poslední porcování medvěda, kdy poslal peníze svému kamarádovi Alexandru Čubovi do Frýdku Místku. Sliboval, že tam za to pan Čuba vybuduje potápěčské centrum. Reálně ani 12 let po tom, co ty peníze tam přišly, tak to potápěčské centrum nefunguje. Stojí tam nějaká budova s něčím, čemu potápěči experti říkají jezírko. To znamená, že to, že by tam mohli provádět výcvik, oni odmítají, protože to nesplňuje podle nich ty parametry. A přesto ty peníze, které tam přitekly, tak pan Čuba dodnes nevrátil a pan Rafaj říká, že se ho to netýká, protože není členem toho spolku, kterému ty peníze šly. A že jenom chtěl prospět svému regionu. Zároveň jsme také psali, že pan Rafaj jako šéf antimonopolního úřadu bydlí v bytě, který mu úřad pronajímá a ten byt patří panu Čubovi, což je zajímavé, protože jsme zároveň zjistili, že původně ten byt chtěl koupit pan Rafaj, dokonce na něj poslal zálohu 3,5 milionu korun. Pak se nějak stalo, že z té koupě vycouval a ten byt najednou koupila firma pana Čuby.

A já bych se jenom chtěla zeptat, proč zrovna bydlíte na tom bytě na Cihlářské tady v Brně, který vám pronajímá antimonopolní úřad?

Petr Rafaj (předseda ÚOHS)

To si přes tiskového mluvčího prosím.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

My jsme se pana Rafaje ptali, jestli to náhodou není tak, že ten byt jen na pana Čubu jenom napsaný a ve skutečnosti ho skrytě vlastní on. Tak to tvrdě odmítá.

Pane Rafaji, ale to se týká vás, ne úřadu.

Petr Rafaj (předseda ÚOHS)

Pošlete mi to písemně na mail, děkuji.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Já se mu až tak nedivím, protože on dlouhodobě má celkem problém vysvětlit původ některých svých majetků. A tento byt nevykázal ve svém majetkovém přiznání, takže by tím porušil zákon, pokud by ho skrytě vlastnil, takže to prostě odmítá.

Petr DUDEK (redaktor)

A kdo je Alexandr Čuba?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

To je docela zajímavá postava. Je to člověk, který svého času ve Frýdku Místku vedl jednu z buněk sociální demokracie. My, když jsme se pídili po tom, kdo to je, tak jsme zjistili, že v tom Frýdku je poměrně známý. On docela dobře kombinoval právě svoji kariéru v ČSSD a podnikání ve stavebnictví. V době největšího rozmachu, tak on tam dostával od Frýdku Místku i dalších organizací, které ČSSD tehdy ovládala, poměrně dost zakázek, ty jeho firmy. Bylo to v době, kdy pan Rafaj na to měl z pozice lokálního politika poměrně výrazný vliv. Byly tam tehdy kolem toho nějaké kontroverze, kdy právě třeba opozice upozornila na to, že to není úplně vhodné. A že to může představovat nějaké střety zájmů. A zároveň je to člověk, který s panem Rafajem jezdí na dovolené na Korsiku. Je to člověk, který s ním má jako velmi blízký vztah.

Petr DUDEK (redaktor)

Takže je to schopný podnikatel anebo je to podnikatel, který zneužívá svých politických styků?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

To asi není na mně, abych to hodnotil. Každopádně se dá říct, že z toho, že ty styky zneužíví, tak ho v minulosti celá řada lidí podezřívala. A ono je možné také uvést to, že ten Frýdek Místek, odkud pan Rafaj pochází, je poměrně specifická lokalita. V současné době tak 3 vedení města, které následovaly v nějakém časovém horizontu po sobě, tak jsou stíhané za některé kauzy. Už stanuly u soudu, které probíhají.

Anonym (reportér)

Krajský soud v Ostravě zrušil rozsudek, který osvobodil frýdecko-místecké radní od obžaloby za prodej pozemků. Okresní soud musí rozhodovat znovu.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Všechno se to týká zacházení s městským majetkem.

Anonym (reportér)

Politici jsou obviněni, že městské pozemky prodali pod cenou a připravili tak město o 10 000 000 Kč. V kauze prodeje pozemků je obžalováno 7 městských radních, včetně současného primátora Michala Budského z ČSSD.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Takže můžeme říct, že v současné době je těžké tam najít nějakého sociálnědemokratického politika, kterého by neprošetřovala policie v souvislosti s tím, co dělal na radnici. A pan Rafaj je člověk, který všechny ty politiky tam velmi dobře zná. Řada z nich jsou jeho přátelé, političtí spojenci.

Petr DUDEK (redaktor)

Je pravda, že policie prověřuje také schůzky Petra Rafaje s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Ano, to můžu potvrdit. My jsme to i psali, že to tak je. Vlastně to zapadá do z pohledu expertů na soutěžní právo dosti nepochopitelných schůzek pana Rafaje. Jak už jsem říkal, tak ta schůzka, která vlastně odstartovala mediální zájem o pana Rafaje, tak byly schůzky, které policisté nahráli v brněnském hotelu s panem Jaroslavem Faltýnkem. Ale ukazuje se, že pan Rafaj se setkává i s dalšími lidmi, kteří mají zájem na tom, aby ten jeho úřad nějakým způsobem rozhodl. Nečiní mu to žádné potíže, byť se tím samozřejmě vystavuje značným podezřením ze střetu zájmů. A jedním z nich byl i pan hejtman Čunek, který nám vlastně přiznal, že se s panem Rafajem setkal. Tvrdil nám tehdy do telefonu, že řešili společně senátní aktivity pana Čunka.

Anonym (reportér)

Mimochodem to byla jedna schůzka jenom?

Jiří ČUNEK (hejtman Zlínského kraje /KDU-ČSL/)

Ne, my jsme se sešly asi 3× podle mě.

Anonym (reportér)

Kdo ty schůzky inicioval? Vy nebo pan předseda Rafaj?

Jiří ČUNEK (hejtman Zlínského kraje /KDU-ČSL/)

Inicioval jsem je já.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Mělo se to týkat nějakých reforem zákonů, které souvisí s antimonopolním úřadem.

Jiří ČUNEK (hejtman Zlínského kraje /KDU-ČSL/)

Mojí povinností hejtmana je využít všech svých znalostí, schopností i známostí k tomu, abych prosadil právo a zájem kraje. A to dělám. Na panu předsedovi a na každém jiném je, aby on dbal práva taky a abychom nepřekračovali nikdo svá oprávnění. Já si myslím, že z mé strany se to nestalo a jsem přesvědčen o tom, že se to nestalo s panem předsedou.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Nicméně je potřeba také podtrhnout, že v té době, kdy se s panem Rafajem pan hejtman setkával, tak zároveň ten úřad měl na stole kauzy, které se týkaly Zlínského kraje a v nichž měl pan Čunek výrazný zájem, aby pan Rafaj rozhodl v jeho prospěch. Jednak šlo o obrovskou osmi miliardovou nemocnici, kterou se pan Čunek snaží ve Zlíně postavit. Je to velmi kontroverzní projekt a pan Rafaj, respektive jeho úřad, velmi nedávno svým rozhodnutím ten projekt, respektive jeho pokračování posvětil.

Zlínský kraj při výběrovém řízení na projektanta nové nemocnice ve Zlíně Malenovicích nepochybil.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal prvostupňové rozhodnutí, kterým zamítl návrh navrhovatele, to znamená, že neshledal úřad pochybení na straně zadavatele.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

To je jedna věc. Druhá věc je, že pan Čunek měl taky zájem na tom, aby ten úřad nekomplikoval zakázku v hodnotě asi 11 miliard na autobusovou dopravu ve Zlínském kraji, a to za situace, kdy pan Rafaj za ním jezdí do Zlína na nějaké nestandardní schůzky. Je velmi s podivem a samozřejmě to vzbuzuje pochybnosti o tom, jestli tam není střet zájmů. A my víme, že policisté i tyhle ty věci v souvislosti s panem Rafajem prověřují.

Anonym (reportér)

Pane hejtmane, server aktuálně.cz napsal, že policie prověřuje vaše schůzky s šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem. Kontaktovali vás už policisté?

Jiří ČUNEK (hejtman Zlínského kraje /KDU-ČSL/)

Určitě ne. Já o tom vůbec nevím a samozřejmě jsem se snažil dopátrat serióznost toho článku.

Petr DUDEK (redaktor)

Jiří Čunek popírá, že by policie vyšetřovala tyto schůzky, a dokonce tvrdí, že vy a vaše kolegyně jste si policejní vyšetřování vymysleli.

Jiří ČUNEK (hejtman Zlínského kraje /KDU-ČSL/)

Já jsem přesvědčen, že si to redaktoři vymysleli, aby ten článek udělali zajímavý.

Petr DUDEK (redaktor)

Mohl byste nějak doložit, že se policie o ty schůzky zajímá?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

My to samozřejmě máme z několika velmi důvěryhodných zdrojů, jinak bychom tu věc nenapsali. A k tomu, co pan Čunek říká, bych jenom rád podtrhl, že až do nějaké fáze prověřování, tak člověk vůbec nemusí vědět, že se o něj policie zajímá, čili by mě zajímalo, jak pan Čunek ví, že se o něj policie tady v těchhle těch věcech stoprocentně nezajímá.

Petr DUDEK (redaktor)

On říká, že si obešel spolupracovníky na krajském úřadě a že si o jakékoliv policejní aktivitě vedou samozřejmě na úřadu přehled, protože podobných vyšetřování je prý, jak říká, více a nikde v jejich záznamech žádná stopa o tom, že by se zajímala policie o jeho schůzky s panem Rafajem nic není. To je podle něj důkaz, že policie se o něj nezajímá v tomto směru.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Důkaz to není. Samozřejmě, že policie má své postupy a teď nechci mluvit za policii, nicméně z té své praxe novinářské vím, že policie samozřejmě si třeba může vyžádávat nějaké materiály z úřadu, ale až v nějaké fázi toho prověřování. Ta fáze zřejmě ještě nenastala. Zajímavé je, že pan Čunek krom toho, že odmítá, že ho policie prověřuje, tak zároveň přiznal, že s panem Rafajem řešili některé záležitosti, které se týkaly těch tendrů. Což když jsme s ním mluvili, tak to odmítal, říkal, že to byla jenom jeho (???).

Petr DUDEK (redaktor)

Jak se ke všem těm kauzám a obviněním, případně podezřením, staví sám Petr Rafaj? Přiznal někdy nějakou chybu?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Petr Rafaj dlouhodobě tvrdí, že jeho úřad funguje skvěle. Tvrdí, že veškerá ta podezření jsou jenom nějaká kampaň.

Anonym (reportér)

Jako politickou kampaň označuje předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj pokusy o své sesazení z funkce.

Náměstek ústeckého hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek z KSČM tvrdí, že antimonopolní úřad rozhoduje, alespoň tedy v případě Ústeckého kraje, dlouhodobě netransparentně. Potíže se prý táhnou už 7 let a aktuálně se řeší spor o nákup městských autobusů. Doplním, že Rafaj výtky odmítá. Je to podle něj politická kauza a snaha o omezení nezávislosti úřadu.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Říká, že neodstoupí, protože přece pan premiér, který má také problémy se zákonem, taky neodstoupil. A zároveň, a to je asi nejzásadnější, se může pochlubit velmi výraznou podporou prezidenta Zemana. Což pan prezident i verbalizovat, když právě v jednom z rozhovorů po té, co měl pan Rafaj domovní prohlídku v kauze mýto, tak řekl, že ho odvolá jenom v případě pravomocného odsouzení. Ale my to víme, i když jsme zkoumali ty zákulisní děje, které pana Rafaje obklopují, čili pokud tam nedojde k nějaké nové dohodě, pokud pan prezident nenazná, že tam chce nějakého jiného člověka, který třeba nevyvolává takové vášně, tak pan Rafaj tam bude sedět dál. A z toho asi pramení ta jeho jistota.

Takhle loni v dubnu Rafaj mluvil v České televizi po tehdejší schůzce s Babišem a Hamáčkem. Tvrdil, že schůzky s Faltýnkem neměly na rozhodování úřadu vliv.

Petr Rafaj (předseda ÚOHS)

Ptali se mě na rozhodování na úřadě. Tam jsem jim vysvětlil, že opravdu úřad rozhoduje nestranně, nezávislé a bez jakýchkoliv vlivů. Já se považuji za hromosvod, který všechno svede bokem mimo úřad a na úřad se nic dostane, a to platí.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Musím říct, že mě vlastně docela překvapilo, když jsem zjistil, že po těch patáliích, kdy policisté nahráli jeho schůzky s panem Faltýnkem, tak neváhal a dál jezdil třeba za panem Čunkem. Člověk by řekl, že po tak silných podezření, které ho provázely v té kauze mýto nebo ho provázejí dodnes, tak se třeba bude snažit chovat opatrněji. A to se evidentně neděje.

Petr DUDEK (redaktor)

Jak jsme řekli několikrát, premiér a vicepremiér se po prezidentově dovolené chystají za Milošem Zemanem a pokusí se prosadit podle vlastního přiznání Rafajovo odvolání. Z toho, co jste řekl, to vypadá, že mají dost malou naději. Je to tak?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Jak jsem říkal, jsou tam 2 scénáře možné. Buď jdou do konfliktu s prezidentem, který zpravidla dopadá tak, že si prezident prosadí svou, tak jak je to u celé řady jiných rozhodnutí, které on má učinit a neučiní je, protože má prostě jiný názor než ti, kteří mu to navrhují. Nebo tam už došlo k nějaké zákulisní dohodě, která prostě bude znamenat, že se tam ocitne nějaký jiný člověk, který se bude stejně tak líbit hradu jako pan Rafaj. To v tuto chvíli nevíme. Nicméně z minulého chování Andreje Babiše je patrno, že on do nějakých střetů s hradem se nedostává příliš rád, takže bych se divil, kdyby ty věci prohlásil dřív, než by to s panem prezidentem předjednal. Takže uvidíme, co se bude dít v následujících týdnech, respektive měsících, kdy by měla proběhnout nějaká schůzka, na které by se mělo asi řešit, jestli pana Rafaje prezident odvolá nebo ne.

Petr DUDEK (redaktor)

Proč je podle vás fungování antimonopolního úřadu problematické? Je to jenom otázka člověka, který jej vede?

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Ono je potřeba říct, že problém toho antimonopolního úřadu se nejmenuje Petr Rafaj. Potíží je spíš zákon, na základě kterého ten úřad funguje. Petr Rafaj samozřejmě v minulých měsících opakovaně prokázal, že není osobou, která by byla příliš důvěryhodná. Pořád se zaplétá do nějakých dalších a dalších korupčních skandálů. Na stranu druhou to, že odejde, že bude třeba odvolán, nebo že mu za rok skončí funkční období a bude muset odejít, tak tu situaci příliš neřeší, protože ten současný zákon, tak jak je napsaný, tak předsedovi antimonopolního úřadu přisuzuje skutečně obrovský vliv. A člověk, který přijde po panu Rafajovi, bude čelit úplně stejným korupčním tlakům jako čelí on. Ano, může to být osoba, která bude, řekněme, se chovat výrazně korektněji než on, ale ty korupční tlaky tam prostě budou. Vláda si v minulosti nechala zpracovat nějakou analýzu fungování antimonopolních úřadů po Evropě. Já jsem ji četl a z té plyne, že takto výrazný vliv jeden člověk, předseda toho antimonopolního orgánu, má jenom v Bulharsku. Všude jinde po Evropě, tak to funguje jinak, takže bude důležité sledovat snahy protikorupčních organizací, které to zatím vypadá, že si nějakým způsobem adoptoval i premiér, o reformu toho zákona, který by měl tento nepoměr nějakým způsobem napravit a uvidíme, jestli se to stihne. Protože jsme situaci, kdy je rok do voleb. A obvykle platí v té sněmovní praxi, že to, co se nestihne do prázdnin právě ten rok do voleb, tak už padá pod stůl. Pan premiér se tváří, že to chce ještě protlačit, protože je to pro něj priorita. Uvidíme, jestli to tak bude.

Petr DUDEK (redaktor)

Od koho zaznívá kritika činnosti Petra Rafaje? Myslím tím z řad protikorupčních expertů.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Jsou to organizace nebo respektive jejich zástupci, kteří zasedají i v protikorupční radě vlády. To znamená, že mají vliv na to, jak bude třeba vypadat nová podoba toho zákona, protože to debatují s premiérem. Ať už je to Transparency International nebo je to Rekonstrukce státu.

Anonym (reportér)

Problém je podle právníka z Transparency International Jana Dupáka hlavně v příliš velké koncentraci moci v rukou předsedy úřadu.

Jan DUPÁK (právník, Transparency International)

Podle našich zjištění ty problémy jsou systémové a nestojí to pouze na jednom člověku. Ten problém je v tom nastavení, kde předseda má možnost ovlivňovat rozhodování ve všech fázích k přezkumu veřejné zakázky.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Oni vlastně říkají, že ten úřad má příliš velký vliv. Že funguje na základě rozhodnutí jednoho muže do značné míry. A právě to jejich úsilí, které oni říkají opakovaně už od doby, kdy jim se začala odvíjet ta kauza mýto, tak je, aby se ten úřad rozdělil na dvě části. Jedna byla ta soukromá, to znamená ta záležitost běžného privátního trhu, a druhá část byly ty veřejné zakázky, tedy posuzování toho, jestli ten který úřad nebo stát tu zakázku vypsal správně. Oni také chtějí nebo uvažují o tom, že by bylo dobré udělat z toho úřadu kolektivní orgán. To znamená, že by ta moc nebyla v rukou jednoho člověka. Rozhodovala by nějaká rada toho úřadu. A třetí ten bod, který oni zdůrazňují, tak je to, že by bylo vhodné, aby na post předsedy toho úřadu bylo vypisováno transparentní otevřené výběrové řízení. V současné době ten zákon říká, že vláda navrhuje, prezident jmenuje. To znamená, že oni si tam mohou dosadit vlastně kohokoliv. To jsou ty jejich návrhy. Uvidíme, jestli se přetaví i do nějakého paragrafového znění toho zákona, který vláda navrhne a jestli to projde sněmovnou do konce volebního období.

Petr DUDEK (redaktor)

Reportér serveru aktuálně.cz Lukáš Valášek. Děkuji za návštěvu.

Lukáš VALÁŠEK (redaktor, Aktuálně.cz)

Já moc děkuji.

Petr DUDEK (redaktor)

Od mikrofonu se loučí Petr Dudek.

Lenka KABRHELOVÁ (moderátorka)

A to je z páteční Vinohradské 12 vše. K našim dílům se můžete vrátit i o víkendu. Všechny je najdete na zpravodajském serveru irozhlas.cz a také ve svých oblíbených podcastových aplikacích. Psát nám můžete na adresu vinohradska12@rozhlas.cz. Těším se v pondělí.