.

Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

čtvrtek 26. 03. 2020

ČRo1: Čína si vítání letadel s rouškami u naší vlády přece objednala. Jednají s námi jako s lokaji, míní senátor Fischer

Rozhovor se senátorem Pavlem Fischerem (přepis rozhlasového rozhovoru pro osoby se sluchovým postižením)

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Členové české vlády děkují Číně, že nám prodává ochranné pomůcky, kterých je na tuzemském trhu extrémní nedostatek. Svou vděčnost vyjádřil tamnímu režimu v zatím jediném veřejném projevu od vypuknutí pandemie i prezident Miloš Zeman. Zachraňuje nás Peking zásilkami zdravotních pomůcek, nebo se hlavně snaží všemi prostředky zlepšit svůj obraz v zahraničí a posílit vliv? Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer napsal na svém twitterovém účtu, který poté citovala některá média toto: "Klanět se čínským rouškám koupeným za české miliardy hraničí s vlastizradou. V čase ohrožení zdraví lidí se nechutně hraje o mocenský vliv naší zemi." A nezávislý senátor Pavel Fischer je teď mým hostem. Dobrý den.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Dobrý den.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Pane senátore, citovala jsem to, co vy jste zveřejnil na sociálních sítích. Nejsou slova o vlastizradě příliš silná?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Já mám za to, že je potřeba nazývat věci pravým jménem a to, že tady probíhá zápas o interpretaci toho, co se nám děje, tak to je pravda, zopakujme si fakta. Ten virus pochází z nedostatečné hygieny v Číně, z lokální krize se stala globální pandemie. Čína mezitím zametla stopy a tutlala celou věc, takže nás včas neinformovala. Dneska musíme připustit, že my ani nevíme, co se děje v Číně, protože ty novináře, kteří to tam pokrývali, oni vyhostili, zahraniční novináře, takže máme jenom zprávy z oficiálních zdrojů. A musíme být velmi opatrní, abychom se nedostali do zápasu o interpretaci reality, jak na to ostatně už upozornila i Evropská unie.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Když se ale ptám na tu vlastizradu, v čem a jak mohli čeští ministři, premiér páchat vlastizradu tím, že děkují za to, že Čína nám prodává ochranné pomůcky.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Obchod je obchod. A politika je politika. Čína dneska je schopna dodávat potřebným ochranné pomůcky, ale je potřeba za obchod poděkovat, ale nemusíme u toho dělat tiskovou konferenci za účasti nejvyšších ústavních činitelů. Bylo jich tam tolik, že to skutečně vzbudilo pozornost. Zaplatili jsme za to nemalé peníze a dneska dokonce do Číny musíme lítat pro ty prostředky, abychom si vůbec ověřili, v jaké přijdou kvalitě, protože nepřišly v té očekávané kvalitě, proto si myslím, že je potřeba stavět věci na svoje místa. Jsou země, které dokonce dostaly ty zásilky dříve než Česká republika. A nikomu se neklaněli, nebo neděkovali nebo nedělali tisková prohlášení nebo dokonce konference. Tohle je skutečně zápas o vliv a měli bychom si to uvědomit.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Vy tedy přičítáte tu eventuální zradu na národu ze strany české vlády tomu, že by dávali spíš prostor čínskému vlivu a čínským potřebám, než těm tuzemským rozumím tomu dobře?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Každá krize je přece obrovská šance nebo příležitost. Uvědomme si, že my nejsme zdaleka na konci toho, co ještě musíme zvládnout. Myslím, že tady chybí apel na tvořivý potenciál a na to, abychom probudili vůbec občany, že je tady potřeba si nasadit. Jak by to asi řešil Tomáš Baťa? Vyzval by investory, vynálezce, podnikatele nebo nevládky, vždyť to lidé dneska dokážou, už z celé řady příkladů vidíme vyrábět sami, bez pomoci vlády nebo vládě navzdory. Lidé nejenom doma šijí roušky, ale už jsem mluvil s řadou podnikatelů, kteří říkají, jsme připraveni, akorát, že nám vláda dostatečně nedává prostor. Není to náhodou tak, že vlastně vytváříme nezdravou závislost na dodávkách ze zahraničí, a přitom víme, že ty prostředky strategicky vzato moudrou sedláckou rozumnou jaksi úvahou bychom si měli začít vyrábět co nejrychleji doma. Proto mě tady chybí vlastně naopak apel na občany a podnikatele, aby začali nabízet cestu k tomu, abychom v těch základních věcech byli soběstační.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Vy tom vidíte úmysl, že by vláda záměrně Českou republiku činila závislou na dodávkách ze zahraničí. Není to, takže teď potřebujeme roušky, teď potřebujeme respirátory a není tak úplně vhodná doba vymýšlet nové distribuční cesty, logistiku, a tak dále.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Samozřejmě, jde o životy na prvním místě a jde o životy těch, co jsou v první linii. Je skandální, když jsme byli ubezpečováni tak dlouho, že máme dost ochranných pomůcek, ostatně vláda už to dneska také připouští, že to podcenila, nebo že byla možná špatně informována. Ale víte, ono jde opravdu o zápas toho, abychom pochopili, co se nám děje. Je to 2 dny co nejvyšší autorita v Evropě, která má na starosti bezpečnost a zahraniční věci, pan Borrell označil Čínu jako původce válčení v tom informačním prostoru, to znamená, že Čína dneska zkouší interpretovat ve svůj prospěch to, co se nám děje. A neměli bychom zapomínat, že podobně začínaly i velké zápasy v naší historii. Jiný velký představitel, mluvím o panu Gurríovi z OECD, to znamená, to je ta prestižní organizace, jejíž jsme také členem pro spolupráci a rozvoj v Evropě. Dnes nebo včera vyhlásil, že potřebujeme Marshallův plán. A mně vám to připomnělo období po roce 47...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Kdy ho komunistická strana odmítla.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Ano. Tehdy jsme čelili bezprecedentnímu suchu. A tehdy nás vlastně sovětská propaganda přesvědčila, že máme ten Marshallův plán a pomoc, která přicházela z Kanady, odmítnout. Jsme v jiné historické souvislosti, ale ta propaganda, která se na nás řítí dneska z Číny je úplně stejná, stejnou logikou vedená jako tehdy sovětští poradci u nás vymýšleli. Dostat nás pod svou kontrolu. A my musíme být ve střehu. A naopak mobilizovat občany, abychom ukázali, že je tady prostor vytvořit řešení pro ty nejpalčivější problémy také u nás doma nebo v Evropě.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Je ale reálné nebezpečí, protože čínská propaganda tu je už řadu let, působí nejen v Česku se střídavými úspěchy různě po světě, že bychom se mohli dostat opravdu pod sféru čínského vlivu, tak jako jsme se po roce 48 dostali pod sféru Sovětského vlivu?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Já bych ty věci nesrovnával tak, jak to stavíte otázce, ale ty metody.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Vy jste připomněl Marschallův plán, proto se k tomu vracím.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Ty metody jsou tady stejné.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Dobře. A čeho se tedy obáváte, pokud nesrovnáváme podřízením se Sovětskému svazu po roce 48, tak jaký čínský vliv by se tady mohl rozestřít, čemu bychom mohli propadnout, kdybychom nebyli, jak říkáte, obezřetní.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

80 % všech léčiv se dneska vyrábí v Číně pro celý svět, to znamená ve chvíli, kdy Čína bude mít nemocnou populaci, tak si ty léčiva nebo ty prostředky nechá pro sebe v první řadě, samozřejmě. Ale ono to je vlastně ještě složitější. Evropská unie pomáhala Číně zvládat koronavirus, poslali jsme tam desítky tun pomoci a není to ještě ani měsíc pořádně. Dneska se o tom vůbec nemluví. Dneska se nemluví o tom, že Evropská unie pomáhala Číňanům, dnes se mluví pouze o tom, že nám Čína milostivě prodává zdravotní materiál. Víte, mně to připadá, jak kdyby někdo přišel k vám zapálil dům, ale pak jako žhář vám za rohem prodával hasicí přístroj.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

A my bychom děkovali.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

A to ještě předražený. A my bychom děkovali. Pozor na to. Tahle nákaza pochází z Číny, přečtěme si zprávy Světové zdravotnické organizace. Když tam propukl SARS, opět v Číně, tak doporučení bylo, zařiďte, aby hygiena veřejných tržišť v Číně už konečně byla v souladu s civilizačními standardy jedenadvacátého století. Co udělala Čína od té doby?

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

V podstatě nic.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Začala kontrolovat lidi na internetu, ale hygienu na veřejném prostranství nezajistila. Tohle je partner, se kterým hrajeme a je to partner, který má peníze a který má také lidi na to. Musíme být ve střehu. Víte, já jsem začal číst čínské weby, abych věděl, jak ta propaganda se tam děje a musím říct, že opravdu i to, co se nám dnes děje, tam má úplně jiné znamínko, než si umíme představit.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Pane Fischere, ještě zopakuji otázku, která tak trochu zapadla, mám pocit, když jsem se ptala na to, kdo byt tady mohl mít úmysl podřídit Česko čínskému vlivu, například v závislosti na dodávkách zdravotních pomůcek nebo medikamentů a léků.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Velké finanční skupiny. Pan prezident, který tam nechává vysílat delegaci s nejasným obsahem a nejasným složením. Ministr vnitra a vicepremiér, který přijímá komunisty u sebe v kanceláři a nedává o tom zprávu ani veřejným sdělovacím prostředkům, za minulý rok to bylo opakovaně. A můžeme pokračovat. Musíme být na jaksi...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Ve střehu, jak řekl.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Ve střehu, protože česká sociální demokracie podepsala memorandum o spolupráci s čínskou komunistickou stranou před 4 roky. Jak se naplňuje to memorandum? Jak to podvázalo schopnost aktérů, kteří dneska jsou ústavními činiteli za sociální demokracii a mají odpovědnost za naši republiku? Jak to post podvázalo její schopnost hlídat suverenitu naší země, vždyť to jsou velmi vážné věci. Přečtěme si pravidelné zprávy Bezpečnostní informační služby a tam vlastně můžeme rovnou citovat, Čína zkouší dostat pod kontrolu veřejný prostor v České republice a zkouší dostat pod kontrolu rozhodování parlamentu, to není přeci samo sebou.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Naladili jste Český rozhlas Plus, jehož hostem je předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Už jste několikrát zopakoval, pane senátore, že máme být ve střehu, vy jste předseda zahraničního výboru horní komory parlamentu, co to bude znamenat pro vás být ve střehu, nebo co to znamená, co podniknete s těmi podezřeními, o kterých jste před chvílí hovořil tady v Českém rozhlasu Plus.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Tak my tomu opravdu věnujeme čas. Za minulý rok jsme dělali hloubkovou rešerši v našich institucích, veřejných institucích a o tom, jak se dostaly v minulých letech pod tlak právě čínských aktérů, ale to je věc, kterou zpracováváme dlouhodobě. Připravujeme také veřejné slyšení na toto konto. Připravujeme veřejné slyšení nejenom na odolnost veřejných institucí v České republice, ale také akademické obce. Nezapomínejme, že vysoké školy se staly rejdištěm čínských zájmů, kde se vlastně omezuje dokonce akademická svoboda, a to nejenom zdaleka u nás, ale po celém světě. Ale teď jsme v krizi a ta krize je zdravotní, ta je tady bezpečnostní. A my nesmíme zapomínat na to, že bychom se měli v těch strategických otázkách začít stavět na vlastní nohy a v tomto smyslu pracujeme, ostatně za posledních 24 hodin...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Apelujete na vládu, ano, a budete apelovat na vládu?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Samozřejmě. Za posledních 24 hodin jsem mluvil s několika podnikateli, kteří se mi ozvali, že potřebovali propojit a my jsme jim dali kontakty na další lidi, dnes další se mi ozval, lidé tady opravdu chtějí podnikat, ale nedostali k tomu příležitost. Na místo velké propagace nákupu z Číny bychom naopak měli lidem říct - dávejte dohromady to, co umíme, to, co máme možná v šuplíku, vždyť tady máme skvělé akademické experty a investory, kteří dneska dovážejí ten potřebný materiál bez toho, že by tam byla čínská vlajka, a o to tady jde, musíme být jako hrdá suverénní země, která hlídá bezpečnost občanů ve velmi složité době.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Vy tedy dáváte dohromady nějakou analýzu, nebo seznam firem, které by byly ochotny spolupracovat s vládou na výrobě a distribuci z ochranných zdravotních prostředků a případně předáte něco takového vládě, nebo jakým způsobem by ta práce konkrétně vaše v současné době měla vypadat?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Víte, každý děláme, co umíme, jo. Vláda by měla dělat věci, o kterých jste právě mluvila, to znamená propojovat nabídku a poptávku. A já jsem si zatím nevšiml, že by tady transparentně třeba byla nějaká platforma tržiště idejí, kam by lidé přinášeli nápady, potřeby. A kam by vláda dávala také svoje know-how, vždyť má databáze všech podniků. Jsme všichni někde registrováni, to je možné přece velmi rychle propojovat. Zatím vidím, že se to děje mezi občany a v občanské společnosti. Je dobře, že vyrábíme doma roušky, ale vždyť to je odpovědnost vlády, my nemůžeme vládu úplně ve všem nahrazovat. Takže, ano, já osobně propojuji lidi, kteří o to požádají, buď potřebují pomoc v zahraničí, protože tam zůstali jako občané, nebo nabízejí zahraniční pomoc těch lidí, kteří nám nebo států, které nabídly zahraniční pomoc, je mnohem víc než jenom Čína. Mohl bych začít jmenovat. A Česká republika na to reagovala velmi chabě a teprve pomalu začíná odpovídat. A jsou tady země, které také žádají o pomoc. Španělsko a Itálie. Opakovaně. Je proto velmi dobře, že česká vláda rozhodla o tom, že právě do těchto dvou zemí konečně pošleme pomoc, vždyť to jsou evropské země, které volají a my musíme být k jejich volání také vnímaví.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

A řekl byste, že tedy jsme dostatečně, nebo bychom mohli dělat víc?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Můžeme dělat víc, když někam jezdíte lyžovat, a já to tam tedy neznám, ale když někam jezdíte lyžovat, tak byste měli mít také pocit odpovědnosti za to území, nejenom jako občané, ale také jako země. Víte, tahle krize je fantastickou příležitostí, ale ona nás také může zdevastovat, když to zvořeme, zdevastovat ekonomicky, sociálně, právně, ústavní prostředí, ve kterém se pohybujeme, vždyť musíme hlídat vládu i proto, aby postupovala přesně v souladu s ústavou a se zákonem o krizovém řízení.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Od toho ostatně parlament máme.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Dobře, od toho jsme placeni. A dobře víme, že to vláda neudělala, i proto minulý týden Senát přijal velmi tvrdé opatření, ve kterém apeloval na vládu, aby se vrátila do ústavního rámce postupovala pouze v souladu se zákonem o krizovém řízení. Ale víme, že můžeme dělat mnohem víc. Na druhou stranu je také rychle konat třeba, neměli bychom některé procesy zdržovat, proto jsme vyzvali vládu, dokonce už včera na plenárním zasedání, aby s námi některé kroky konzultovala dopředu, protože stav legislativní nouze neumožňuje příliš velkou schopnost právě vykonávat kontrolu, musíme vědět o těch věcech dopředu.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Dostali jste ze Strakovy akademie už nějakou odpověď na tento váš požadavek?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Včera tady byli v Senátu ministři této vlády a všichni se zavázali k tomu, že nás budou dopředu informovat, ale víte, pan premiér má hodně velké absence, nechodil do sněmovny a do Senátu nechodí poslední dobou vůbec, a to je velká chyba. Pan premiér není autokrat. On se má zodpovídat občanům, a to dělá buď přes média nebo v Senátu a v parlamentu a ve sněmovně, to znamená, že tady musíme říct panu premiérovi, nezapomeňte, jsme na Malé Straně, jenom několik kroků od Strakovy akademie. A i ve válečném stavu přece víme, že parlamentní kontrola zůstávala naprosto klíčová, když vrcholila bitva u Verdunu za první světové války, tak tehdy šéf opozice volal premiéra k odpovědnosti 18krát do parlamentu, aby tam vše vysvětloval svoji strategii. A nakonec Francie tomuto muži poděkovala. Tady nejde o to komplikovat vládě práci, tady je potřeba, aby vláda brala do úvahy i věci, které třeba vidíme my lépe než oni ze svých ministerských automobilů.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Premiér Andrej Babiš při projevu ve sněmovně tento týden mimo jiné vyzval také parlamentní opozici, aby ukončila stranické půtky a spolupracovala. Já se tedy zeptám vás, pane Fischere, jestli vy jste ochotný vyslyšet tuhle prosbu, když říkáte, že by se měl premiér zodpovídat ze svých kroků v době krize, tak jestli tady opozice se nesnaží třeba jen získat nějaké politické body z té nastalé situace, jestli jste ochoten ke spolupráci s vládou?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Samozřejmě, ale nemůžeme dávat bianco šek, to znamená, když pozvu pana ministra nebo pana, paní ministryni do našeho výboru na zasedání k tématu bezpečnosti obrany a zahraničních vztahů České republiky, tak by neměli za sebe posílat subalterní úředníky.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

A to se děje.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Pan ministr vnitra se neomluvil, poslal za sebe paní ředitelku, byla skvělá, ale my potřebujeme mluvit i s těmi, co mají politickou odpovědnost. Pan ministr Metnar poslal za sebe pana náměstka a pan ministr Petříček také pana náměstka. Všichni byli kompetentní, ale já hlásím, že ta parlamentní kontrola se vykonává také tím, že přijde osobně ústavní činitel. My bychom neměli s nimi komunikovat jenom zprostředkovaně. A tady mám pocit, že vláda má teda ještě co dohánět.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Jak často tedy k vám zavítají ministři teď v době, kdy tu máme nouzový stav nebo stav, kdy platí mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Mnohem méně, než by bylo potřeba. My jsme připraveni, abychom s nimi jednali i způsobem, který bude naprosto respektovat pravidla ochrany veřejného zdraví v době pandemie, ale zároveň jsme přísahali na dodržování ústavy. My s nimi nemůžeme jednat tak, jako kdyby ústava přestala platit, abychom se náhodou po té krizi neprobudili v zemi, která nám nebude patřit. A tady se jedná skutečně také o pravidla, podle kterých Česká republika jako člen Evropské unie bude fungovat až tato krize skončí. A já věřím, že ta krize je opravdu příležitostí probudit tvořivý potenciál v našich lidech, a proto ale potřebujeme, aby vláda plnila svoji roli.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

V Interview Plus hovoří se senátorem Pavlem Fischerem. Mají na to ale podle vás členové vlády a členky vlády, včetně premiéra, čas, aby chodili často do parlamentu vysvětlovat sami, alespoň podle toho, co říkají na tiskových konferencích, se nezastaví, celých 24 hodin řeší nastalou situaci.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Víte, já nechci být kritický, ale teďka teda opravdu je potřeba to říct jasně. Pan premiér působí jako micro manager, který dodává osobně roušky tam, kde chybějí a kde je dokonce ani po slibu pana premiéra nikdy neviděli. V Olomouci stáli lékaři 5 hodin osobně ve frontě, aby dostali respirátory a každý z nich si odvezl odvedl tu 3 nebo 5 respirátorů, to je naprosto nedostatečné. Tak pokud pan premiér dělá ten mikro management, jak slíbil, že bude osobně rozvážet roušky a respirátory a další, tak hlásím, že to dělá špatně, ale vždyť na to má lidi. Právě proto je předsedou vlády, že má okolo sebe týmy specialistů, kterým dává úkoly a on musí dělat ten zbytek, proto si myslím, že věc, že nám vláda pracuje naplno ve dne v noci, mě neuklidňuje. Já mám pocit, že to dělají špatně a teď vycházím z toho, kolik hodin lékaři, kteří si mohli mezitím odpočívat, například v Olomouci čekali na respirátory. Mně to přijde skandální. A je to neúcta k těm, co opravdu nasazují svůj život, protože nejsou ani pořádně chráněni.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Když jsem se vás ptala, pane senátore, na to, v jakých okruzích nebo oborech či oblastech teď v době, kdy zažíváme pandemii koronaviru, byste byli ochotni s vládou spolupracovat. Na jaké úrovni si tu spolupráci, a myslím konkrétně, umíte představit, kromě toho, že byste si uměl představit také to, že k vám budou ministři a premiér častěji chodit do horní komory parlamentu vysvětlovat, proč se rozhodují, jak se rozhodují.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Já si nemusím nic představovat. Nám úplně stačí, když budeme dodržovat pravidla pro to, abychom o textech, které vláda připravuje v tomto mimořádném stavu, abychom o nich věděli například dřív než 2 hodiny před začátkem schůze, to lze přece napravit. To, že nás vláda vtáhne víc do toho procesu. Ta role opozice...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

A vy to nevíte 2 hodiny před začátkem schůze?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

My jsme to nevěděli, my jsme na ty návrhy vlastně čekali do poslední chvíle...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Jak můžete potom objektivně rozhodovat o tom, jestli jsou dobré.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Víte, to je, to je často právě ta nejtěžší výzva, jestli máme komplikovat ty náměty našimi legislativními návrhy na změny a tím pádem zpožďovat a zpomalovat, anebo nechat vládě volnou ruku, kde je ta hranice. A my si musíme uvědomit, že Senát sice nemůže například ustanovit zvláštní vyšetřovací komisi, na to nemáme vlastně legislativně oporu, ale my bychom měli hlídat například, jak vláda naplňuje ty svoje vlastní sliby, ke kterým se zavázala, například z hlediska ochrany veřejného zdraví, nebo boje s dezinformacemi. Podívejte se na jinou věc, tato vláda má už mnoho let na stole audit národní bezpečnosti. Každý rok si tam ukládala svoje vlastní úkoly, které ale nesplnila. Dneska to tak vidíme. Ta dezinformační válka, ve které jsme, nás zastihla nepřipravené, protože nemáme dostatek týmů, které by vyvracely nesmysly, co se na nás řítí. A když se podíváme na to...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

A je jich hodně teď v souvislosti s koronavirem?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

A víte, že jo. Týden stará zpráva, zpráva z (???), což je autorita v Evropské unii pro boj s dezinformacemi a pro monitoring vůbec toho, co za nesmysly se rodí, tak ta hlásí, že se velmi zvýšila aktivita ruských a dalších aktérů právě ve prospěch působení v evropských zemích a zasévání nedůvěry mezi občany vůči jejich vládám a vůči schopnosti států zvládnout tuhle tu pandemii. To by nás přece mělo zajímat. Máme na to dost lidí? Hlásím, že jich není dostatek a že některá ministerstva ty týmy nedokázala v minulých letech postavit. I tak vypadá parlamentní kontrola, že vládě připomínáme její minulé závazky.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Myslíte, že až se podaří zvládnout tu nejhorší krizi, všichni doufáme, že to nebude trvat dlouho, takže česká vláda nebude umět vyhodnotit, kde Česku škodí zahraniční vliv, třeba z Číny, z Ruska, tedy z těch zemí, které definují jako pro nás nepřátelské naši alianční, naši alianční partneři?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Já jsem přesvědčen o tom, že expertní týmy tohle to vyhodnocují permanentně a vyhodnocují to dobře. Problém je, že ta politická úroveň jim nenaslouchá, například jsou tam lidé, kteří dokonce nemají ani bezpečnostní prověrky a rozhodují o velmi důležitých věcech, například ve vztahu k Číně. A ve chvíli, kdy nemáte bezpečnostní prověrku, tak to pak ale znamená, že jste jako zmrzlinář, který nemá hygienické testy. Nemůže prodávat. A pokud sedí za tím okýnkem, tak ale nemá kompetenci se do toho stroje ani podívat, to znamená ve chvíli, kdy máme lidi bez prověrek na nejvyšších místech, tak to ale znamená, že ano, k těm nejvyšším aktérům...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Nedoputují.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

...se nedostávají ty důležité informace, které v danou chvíli mohou být naprosto zásadní pro bezpečnost České republiky. A tohle je potřeba skutečně hlídat.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Konkrétně mluvíte, o kterých lidech?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Například pan kancléř Miloše Zemana byl nedávno na diplomatické misi v Číně a jistě mohl dostat nějaké úkoly od svého šéfa, ale hlásím, že z hlediska prověrky nesplnil ani to, co mu pan prezident v minulosti uložil, proto je potřeba, abychom připomínali, že takovéhle delegace do zahraničí mohou dokonce jednat v rozporu se zájmy České republiky.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Co by měla vláda dělat podle vašeho názoru, i jako experta, tedy šéfa zahraničního výboru a také výboru pro bezpečnost horní komory parlamentu, aby nepodléhala čínské propagandě, kromě toho, že by na vlivných místech státní správy měli být lidé s bezpečnostní prověrkou?

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

My vlastně, ta chyba se stala před 4 lety, když se tady vypravil ten dopis, ponížený dopis čtyř do Pekingu. A od té doby s náma Čína vlastně jedná jako s lokaji. Ono vlastně, zatímco ostatní země dostaly dodávky zdravotnického materiálu relativně včas a nemusely u toho dělat tiskové konference, tak u nás si Čína objednala, že je musíme vítat a děkovat. A tohle je vlastně jenom důsledek toho, že jsme přistoupili na hru, která není důstojná. Byl tady v lednu velký, velké téma toho neskutečného dopisu, který připomínal diktát a který sepsali na čínské ambasádě, to je přece také téma, na které nesmíme zapomenout. To jsou naše domácí úkoly. To znamená, na projevy arogance nebo snahy ovládnout veřejnou sféru v České republice, musíme naprosto jasně říci tady jsou nějaké hranice, a tak se chovat jako suverénní země, čili vy se ptáte na aktuální úkoly...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Ptala jsem se ale...

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Úplně bude stačit, až budeme...

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Jedno slovo...

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

...plnit ty úkoly, které vyplývají z minulých našich přešlapů.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Víc už slov nestihneme. Nezávislý senátor Pavel Fischer byl totiž hostem Interview Plus, které právě končí. Díky za to. Na shledanou.

Pavel FISCHER (senátor /nez./)

Na shledanou.

Veronika SEDLÁČKOVÁ (moderátorka)

Za pozornost děkuje Veronika Sedláčková.