Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

čtvrtek 13. 01. 2022

ČRo 1: Host Lucie Výborné

Host Lucie Výborné - Andrea Doležalová


6 minut po deváté hodině, přeji krásné dobré ráno. Tak jako někdy udeří hodina Sirael, tak teď udeřila na Radiožurnálu hodinka obličejové jógy, protože mým hostem je Andrea Doležalová, právě cvičitelka obličejové jógy. Tak vás tady vítám, dobrý den.

Dobrý den, já vás taky všechny vítám.

Andrejko, já jsem byla překvapená, protože to, že se normálně dostavuje panika z vrásek, ať už u žen nebo u mužů, začíná tak okolo čtyřicátého, padesátého roku. Vy jste na svých stránkách psala: s prvními vráskami, jsem bojoval již ve 20 letech. To mi musíte vysvětlit.

To je pravda. Ono já jsem se taky bála na začátku, že to bude znít zvláštně, ale já jsem si říkala, že jsem možná rychle stárnoucí, protože to už mamka mi řekla ve 20 letech, panebože, vždyť už máš ty první vrásky. Ale to samozřejmě nebylo nic hrozného. Ale pak jsem si právě všímala, to mi bylo těch 28, když jsem začla cvičit, že já už pod těma očima jsem měla jako fakt několik řad takový hlubokejch mimických vrásek a kamarádky neměly žádnou. Takže já jsem se vždycky říkala, no jo, tak potom po třicítce už jako bude vypadat jak? A bude to horší nebo... Prostě jsem přemýšlela nad tou budoucností, když to takhle nechám bejt, jak to vlastně bude vypadat. A já mám takový životní motto, když ti něco vadí, tak to změň. A jako první jsem teda běžela pro krém, ten teda nepomohl.

Doufám, že jste si koupila něco dražšího.

To byl samozřejmě drahý krém, a pak jsem si právě vzpomněla, že existuje obličejová jóga a hnedka jsem si ji chtěla vyzkoušet. No a tom právě byl ten zlom, protože mě to začlo strašně bavit, a to potom jakoby mi nešlo přestat, protože opravdu to cvičení je vtipný. A když člověk na sebe jako do toho zrcadla dělá ty grimasy, tak opravdu jsem měla výbuchy smíchu, potom i brzo ty výsledky s těma prvníma vráskama a jako já už jsem potom od tý doby vlastně nepřestala.

No, já jsem se zrovna na to chtěla zeptat, protože my samozřejmě dneska cvičit budem a pevně doufám, že se přidají i naši posluchači, ale jestli, když budu cvičit někde na veřejnosti, tak jestli mě třeba nevyvedou z metra nebo jestli nezpůsobím nějakou dopravní nehodu, když budu cvičit v autě?

No, holky právě nejčastěji cvičí v autě.

Fakt?

No určitě. Ono právě hodně často bojují třeba s časem navíc, i když to nezabere moc času, to je tak kolem 13 minut, tak ne vždycky se jim to podaří doma, takže se prostě naučili cestou do práce a z práce právě si zacvičit v autě. A těch bych řekla, že je většina. A já sama třeba cvičím venku, zkoušela jsem to i v metru a opravdu ty lidi koukají do mobilů, nebo i když teda zrovna nebylo období roušek, tak ty lidi si skoro ani nevšimli.

Já jsem dneska na svoje sociální sítě vypoustovala jednu fotografii, protože já jsem s obličejovou jógou seznámila teprve včera, tak jsem vypoustovala jednu fotografii z ranního tréninku. Mě to teda nerozesmálo, ale většinu lidí, co to viděli, ano. Bude to rozesmívat i mě? Způsobí mi to dobrou náladu a proč?

No, já věřím, že ano. Protože opravdu, když ty cviky potom cvičí poctivě a správně, tak když na sebe do toho zrcadla koulíte oči a vyplazujete jazyk, tak to je prostě to, co člověk normálně běžně nezažívá. A opravdu jako to dokáže rozesmát.

Tak dobře. Tak jo, tak za malou chvíli si řekneme, odkud obličejová jóga vlastně pochází a dáme si první rozcvičku. Pevně doufám, že se přidají i posluchači. Otázky píšete na adresu dotazy@rozhlas.cz. Mým hostem je Andrea Doležalová, cvičitelka obličejové jógy.

Cvičitelka obličejové jógy Andrea Doležalová je hostem Radiožurnálu. Pochopila jsem, že vynález obličejové jógy není nic moderního a že je to poměrně stará japonská záležitost.

Tak ono úplně jako přesně, kdy a jak to vzniklo se jako podle mě úplně přesně neví, ale ty první zmínky se našly už v osmnáctém století, kde to hodně využívaly právě gejši, aby si udržely ten jejich krásných let, protože pro ně to bylo důležitá i proto živobytí.

Máme na obličej kolik svalů asi?

No vlastně od krku až po čelo je 57 svalů.

57 svalů. Vy cvičíte obličejovou jógu. Umíte vy s obličejem něco, co já nedokážu?

Tak nejčastěji se setkám, že lidi opravdu nedokáží takovou základní věc, jako je vykulil oči bez toho, aniž by zvedli obočí.

Já to zkusím. Můžou to zkusit i posluchači. Nesmím zvednout obočí, musím vykulit oči. Tak já teď na vás vykulim oči. Nejde mi to. Krčím čelo, zvedám obočí. Dobře. Dobře, potřebuju natrénovat tuhle základní věc. Mám si přidržet obočí, aby se mi nehýbalo nebo jak toho docílim?

Na začátku je dobré si vůbec uvědomit, že to je takový základní pohyb, který člověk neovládá a že vlastně to obočí dneska my používáme, jakože mluvíme čelem.

To dělám já.

No a opravdu, když člověk se začne soustředit, tak si třeba může jako na začátek dát ruku na čelo, přímo nad to obočí, že si ho chytne.

Dávám si ruku nad obočí.

Pak si zkusit znovu vykulit ty oči.

Já cítím ty svaly, jak se zatínají tam.

A člověk hnedka ucítí vlastně, jak obočí tahá vlastně do těch prstů, vlastně do toho malíčku, co máme nad tím obočím. A zároveň tím už se trošku posiluje ten sval a trénuje se i ten obličej, aby právě to oko fungovalo vlastně nezávisle na tom obočí. Že když člověk potom začne cvičit, tak si uvědomuje i ty svaly, které má vlastně v obličeji a pak je dokáže i ovládat.

Rozumím. Já jsem teda teďka neprošla základním cvikem, já neudělám ani dřep v obličejové józe. Na co je to dobré, tady to vlastně umění vytřeštit oči. Co tím procvičuju, čeho je to začátek?

Tak pro mě je to začátek toho, aby člověk nezvedal obočí a tím si právě netvořil ty vodorovné vrásky na čele, protože dneska ty ženy často právě zvedají to obočí, tak ono se stane, když je pak často zvedlé, tak ono si na to zvykne a už se zpátky neuvolňuje. Tzn. ten sval se tam takhle stáhne a vlastně potom ty vrásky jsou vlastně výrazné a těžko se jich jako dá zbavit, ale když se naopak ten sval uvolní, tak oni právě potom můžou krásně začít zjemňovat.

Já znám lidi, kteří za život si způsobily vrásky, ale není to hezký pohled. Je tam nějaká zloba, je tam něco prostě takového hořkého. Je možné se zbavit tohohle cvičením obličejové jógy?

Jestli mluvíte o vrásce mračivce, jak jí říkám...

Mračivka? A která to je? Já vám předvedu dvě ze svého umění. Buď takhle nakrčím čelo a udělám takové ty horizontální buřty a nebo umím i vertikální a to je vlastně ta mezi obočím.

Ano, vlastně vertikální mezi obočím, tak tomu se říká mračivka, a to je právě když člověk často krčí to obočí směrem k sobě.

Umíte mi ukázat mračivku? Takže vy ty svaly dobře ovládáte. Dobře a tohohle se může zbavit taky?

Ano, základ je právě jako první ten sval uvolnit, protože jak jsem řekla, když furt budeme vlastně krčit obočí k sobě, tak on si na to zvykne a už se neuvolní, protože on je prostě línej se pořád uvolňovat, svrašťovat, dělat do opakovaně. Takže nejdřív ten sval uvolníme. Ono to pak třeba funguje, když si ten sval jenom tak jako promačkáme mezi prsty, když fakt si vezmeme ukazováček a prostředníček a promačkáme to. Ten sval se jako uvolní a potom, když začneme cvičit ještě, tak se ten sval posílí. Tím si ho úplně jako zvědomíme. On se krásně vypne. A v obličeji je právě výhoda, že co se děje se svalem, se děje i s pletí. Takže ten sval, když on se jako víc vypne, tak i ta pokožka na tom je vypnutá. Takže uvolněný vypnutý sval je potom právě ten důvod, proč se zjemňují vrásky.

Já se vsadím, že ta největší motivace pro to je, aby lidé vypadali mladší, aby si prostě omladili ten svůj vzhled. Ale vy někde píšete, nebo to říkáte, že člověk bude taky zdravější. Jak to? Co si ještě rozproudím v tom obličeji kromě šťastného výrazu?

Tak on člověk, když cvičí ty svaly, tak ono se tam dostane víc krve, více tam vlastně potom proudí i ta lymfa, která právě nám čistí v obličeji opravdu každou buňku. A vlastně, když takhle se nám to hezky v tom obyčej začne rozprouďovat, tak i právě různý neduhy se zase odplavují, takže vlastně tam probíhá rychleji ta výměna. Takže i třeba když potom namůžu ten sval, tak on regeneruje a ta regenerace se potom i přenáší na tu pokožku, takže takhle vlastně ze všech stran potom dochází k tomu ozdravení té pleti.

Předpokládám, že vašimi klientkami budou zejména ženy. Máte i nějakej chlap?

Jenom jednou na festivalu mi tam přišel 1 muž a 1 pes.

Tak se psem se asi cvičit nedá, ale co toho pána trápilo? Taky měl strach z vrásek nebo měl podbradek nebo chtěl prostě... Co chtěl?

On byl tak kolem 30, tak si myslím, že byl hlavně zvědavý a chtěl si to vyzkoušet. Ale můžu říct, že cvičil poctivě, jakože to bral jako vážně. Ono tam zrovna teda bylo hodně lidí, takže jsem se ho konkrétně neptala, s kým přišel, ale byl to pro mě taky zážitek tam mít chlapa.

Můžeme si dát za malou chvíli takovou jemnou ranní rozcvičku?

Můžeme.

Že by se na to posluchači nějak mentálně připravili, zastavili auto, protože pravděpodobně budou potřeba ruce na to cvičení obličejové jógy, nebo aspoň, co jsem se tak dívala, tak asi ty ruce ze začátku potřebovat budu.

Ono je pár cviků, kde jsou potřeba ruce, většina je teda bez rukou, ale na začátku je dobrý si třeba jenom hlídat, když člověk opravdu u toho zvedá to čelo, i když by neměl, tak tou rukou si ho vlastně uchytí, aby se nehýbalo.

Dobře. Andrea. Doležalová je cvičitelka obličejové jógy a za malou chvíli zahájíme tzv. ranní rozcvičku, tak s námi zůstaňte. Třeba vás to bude bavit.

Posloucháte dopolední Radiožurnál. Měli jsme tady drobné technické problémy, takže vůbec netuším, kde jste společně s Andreu Doležalovou a se mnou uchopili obličejovou jógu, ale máme za sebou už takové jako jemné rozcvičení. Obličej jsme si rukama promasírovali a teď jdeme na ten první cvik, to se teda těším.

První cvik je, že se hodně vykulí oči, ale u toho si právě dáme pozor, abysme nezvedali obočí, takže si pro začátek dáme ruku nad obočí, chytneme si celé čelo. Co nejvíce otevřeme oči dokořán, jako by jsme se divili a ještě u toho otevřeme pusu a vyplázneme jazyk a ten budeme tahat co nejvíce dolů.

Prosím vás, snesete ten pohled na mě, jo?

Já si myslím se rozesmějeme, až to společně uděláme.

Takže moment, ještě jednou. Mám ruku na čele, tím si držím vlastně svaly, abych neměla vrásky, vytřeštím oči, otevřu pusu a vypláznu jazyk.

A ten ještě dáváte co nejvíce směrem dolů.

Dobře, tak pojďme na to. Takhle, jestli v tuhle chvíli někdo s námi cvičí a cvičí před zrcadlem, tak se musel pobavit ukrutně. Je zrcadlo důležité pro tohle cvičení nebo už to zvládnu bez něj?

Na začátku určitě se zrcadlem, protože člověk vidí, kde se mu tvoří vrásky, jestli dělá něco špatně a líp si pohlídá celkově ten cvik, protože někdy je člověk i asymetrický a může si tam všimnout, že opravdu třeba cvičí jednou půlkou obličeje, že ten sval na druhé straně třeba je vždycky méně používaný, takže tam se vlastně i naučí znovu aktivovat svaly na obou stranách obličeje s tím zrcadlem.

No ale přece jenom máme vždycky jednu stranu dominantní. Třeba praváci mají silnější pravou ruku atd., platí to i v obličeji?

Určitě. Ono hodně lidí zvedne jenom jedno obočí nebo 1 koutek a druhý vůbec ne, takže to je potom hodně znát.

Dobře. My jsme dospěli tady k tomu prvnímu cviku, který je teda senzační, ale co tím vlastně dělám, když to dělám. Já si držím čelo, aby mi vlastně se nehýbalo, vytřeštím oči, spustím čelist a vypláznu jazyk co nejvíce. Co si tím dělám v té spodní části obličeje?

My jsme se rozesmály, ale ještě normálně bysme tam měly vydržet aspoň minimálně těch 5 vteřin. Takže když potom člověk tom cviku je, tak tady u toho se hodně rozproudí právě jakoby i krev, i se už aktivujou svaly v tý celý střední části tváře a zároveň jak kulíme ty oči správně bez toho, aniž bysme zvedali obočí, tak právě i ty horní víčka právě pracujou. Oni, když pracujou, tak potom tolik nepohybujou, takže potom nepadají přes ty oči a potom celkově vlastně i ten člověk se neučí kulit ty oči bez toho zvedání obočí.

Dobře, tak jako v posilovně se cvičí opakování. Tady cvičím taky opakování?

U ranní rozcvičky to většinou 3-5× se opakuje a potom, když už se cvičí taková intenzivní sestava opravdu od krku až po čelo, kde se jako člověk pořádně jako do toho pustí, tak tam se to opakuje 7× až klidně 10×.

Tzn. 1 cvik trvá v průměru nějakých 15 vteřin, bych měla vydržet.

U rozcvičky je to 5 vteřin 5× a u normálního cvičení je to 7 vteřin 7×, takže to vyjde 1 cvik 1 minuta, přibližně.

Takže rozcvička je jenom takové jako uvedení do chodu a potom trénink už je posilování, když to jako řeknu, tak jak to vnímám.

Určitě. Ale třeba někdo, když začne cvičit brzo třeba jako já, tak mu může i stačit ta rozcvička, protože ono už s tím se začnou aktivovat svaly a opravdu tam už třeba není tolik potřeba, co dohánět, takže ta rozcvička taky už umí vracet ten obličej vlastně nahoru ty spadlý tváře a jak jsem říkala i ty víčka umí jako posílit.

Andrea Doležalová je cvičitelka, obličejové jógy. Otázky na ní píšete na adresu dotazy@rozhlas.cz. Tak my se k vám a k vašim otázkám a teda k naší rozcvičce vrátíme po zprávách po půl desáté.

Andrea Doležalová je cvičitelka obličejové jógy. Tak se propracujeme od prvního cviku naši rozcvičky, který pro mě byl poměrně komický, k tomu dalšímu. Ale já jsem teda ten první cvik nezvládla, jak dlouho mi bude trvat, než se naučím ovládat třeba některé ty svaly v obličeji tak, abych si nemusela přidržovat čelo, když mám vykulil oči a vypláznout jazyk u toho?

Tak obvykle to trvá třeba týden až těch 14 dní, protože opravdu ty svaly na začátku vůbec neví, co po nich chceme. Takže oni si musí zvyknout, jak začít pracovat a pak ještě si musí zvyknout pracovat správně. Ale opravdu je to do těch 14 dnů, není to nic jako na dlouho.

Dobře. Takže máme tady ten první cvik té rozcvička. A kdybysme teď s tou obličejovou jógou pokročili k druhému cviku, tak co budeme dělat?

Tak ještě zůstaneme u tý aktivace tý celý vlastně střední části tváře, kde vlastně od tváří až po bradu si teďka uděláme cvik, který to aktivuje. On se bude wow, protože člověk vlastně u toho dělá... že když řeknu wow, tak vlastně dám pusu dolů, do stran a pak ji zavřu. Když to přeženu, vlastně udělám wow úplně do extrému, co nejvíce otevřu pusu, pak dám ty kousky co nejvíc do stran a pak až jí zavřu, tak vlastně mi to posílí celou tu oblast.

Tzn. posiluji prostě spodní polovinu obličeje, jinými slovy.

Ano. Tím, že vlastně řeknu wow.

Vypadáte teda úžasně. A tzn., když řeknu wow, tak musím nejdřív s koutky do strany.

Nejdřív jako bych řekla "o", jakože dolů, co nejvíc otevřu pusu.

Sumec, ryba.

Ano, pak dám do stran ty koutky extrémně a pak až jí zavřu.

Jasně. Tak tohle je dobré, ale taky se mi u toho nesmí hnout čelo pravděpodobně.

No, a tady u toho si teda ještě dáváme pozor, aby se nehýbala ani pod očním víčkem oblast. Já to teď udělám, a nebudu se u toho smát zároveň, tak vlastně se mi ta oblast pod okem ani nehne.

Je to fakt, že teda Andrea Doležalová, kdyby se na mě teď neusmála, tak se to fakt ani nehne. Takže to je druhý cvik. A zase úplně to stejné jako s tím prvním. Prostě 5× si projedu wow a můžu pokročit na třetí cvik.

Ano, to se cvičí najednou.

A potom budu dělat co?

No tak ještě co nejvíce otevřu pusu. Já říkám do takovýho velkýho "o", takže jí otevřu dokořán. A pak následně dám rty přes zuby. Takže vlastně mám otevřenou pusu a zároveň jakoby schovám rty dovnitř.

Tzn. že je to vlastně pusa vytvarovaná do "o" a rty jsou vtažené jako dovnitř. To já neudělám.

To chce postupně.

Takže první část tohoto cviku je otevřít doširoka pusu a udělat "o". Takové jako větší "o".

No jako když se člověk hodně lekne. No a pak schovám ty rty za zuby.

No a tím se mi to zmenší celé.

No, tím se to vlastně celý napne a ono, když to člověk udělá správně, tak vy ucítíte, že vás to táhne až od čela. Takže to opravdu posiluje celej obličej.

Ale zase čelo se nesmí hnout.

Tady u toho cviku se ani moc nehýbá většinou čelo. No u vás trochu jo.

No u mě se hýbe čelo od narození, ale... Takže máme první, druhý, tohle byl třetí cvik. Čtvrtý?

Rozcvička se skládá z těch pěti částí. Že si nejdříve jako promasíruju obličej, pak si udělám v rychlosti tady ty tři cviky za sebou a vlastně když to člověk udělá 5× za sebou, tak fakt už cítí, že ten obličej je takový prokrvený, oživený.

A může vyrazit.

A může vyrazit.

Takže já si udělám nejenom svoji klasickou ranní rozcvičku, ale ještě si udělám 10 minut tohohle a pak vyjedu, jak raketa z domu.

Ano a je hotovo.

1 naše posluchačka se ptá, jestli je možné dosáhnout veselejšího vzhledu pomocí obličejové jógy.

Jo určitě, protože vlastně obličejová jóga. Ona umí zpátky vrátit svaly v obličeji na původní místo a ono právě v obličeji se děje to, že s věkem ty svaly ochabují a ochablý sval se dokáže prodloužit až o 50 %, takže proto vlastně ten obličej jde dolů. A když se znovu vlastně vrátí ty svaly na to své místo, tak se právě zvedají tváře. Tím se zjemní i ta nosoretní vráska a vlastně už to dělá ten výraz vlastně usměvavějšího člověka. A když se do toho ještě zjemní ta vráska na čele, ta, která působí, že se člověk mračí, tak hnedka ten člověk potom působí jako už veseleji.

Veselejší, optimističtější. Jak dlouho mi to bude trvat, než spatřím na sobě veselejší výraz, když budu cvičit pravidelně.

Tak pravidelnost je důležitá. A výsledky se právě projevují od prvního měsíce a pak se následně prohlubují. Jo, je to jako když člověk začne cvičit, tak prostě ty svaly rostou víc a víc a víc a v tom obličeji po měsíci potom jako se ty vrásky zjemňují taky víc a víc a víc.

A jak motivujete ty ženy? Protože samozřejmě motivace je důležitá. Vy jste trenérka, tzn. musíte toho člověka občas nakopnout, když polevuje.

Tak já vždycky mám kurz a k tomu mám podpůrnou skupinu, kde ty ženy mi můžou napsat vždycky třeba, když třeba jako mají pocit, že se jim nechce nebo prostě, že přestaly cvičit pravidelně. Tak já právě se tam snažím cvičit s nima. Mám tam různý vysílání, abych je namotivovala. Vždycky jim říkám, ať si i připomenou, proč vlastně začly cvičit, protože to je ten důvod, proč vlastně jako začaly. A já vždycky ten první měsíc jedu s nima a potom, když člověk právě vydrží ten měsíc, už vidí ty výsledky, tak to už potom motivuje samo.

A pak už prostě, jakmile na tohle jednou nastoupím, tak prostě jedu.

No ono se i říká, že vytvořit si návyk trvá 30 dní, tak opravdu, když ten člověk vydrží, tak pak už to má jako takovou součást toho rána nebo večera, když se rozhodne cvičit před spaním.

Andrea Doležalová je cvičitelka obličejové jógy.

Andrea Doležalová je cvičitelka obličejové jógy. Zacvičily jsme si tu základní rozcvičku. Když potom se stanou mistryní obličejové jógy a budu fakt cvičit, protože v tom najdu zalíbení jako v kterémkoliv jiném cvičení nebo sportu, co je nejtěžší cvik, který mě budete snažit se naučit třeba?

Nejtěžší je asi kyselý úsměv.

Tak já znám spoustu lidí, kteří to umí a o józe v životě neslyšeli. Jak to vypadá?

To je vlastně cvik, kdy člověk se co nejvíce usměje, ale zároveň tahá koutky k sobě.

Počkejte, ale to je přece protipohyb. Když se usměju, tak táhnu koutky od sebe.

No, ale vlastně člověk musí nechat ty tváře nahoře a koutky právě dá k sobě. A ten sval, ty tváře se dostanou do napětí. Tady ten cvik umí krásně ty tváře právě zvednout, ale člověk si to musí pohlídat, aby právě se usmíval, ale u toho vlastně koutky měl do toho kyselého úsměvu.

To znamená, já teďka se vlastně jako usměju. Tak první část mi jde dobře. To si asi udělám ještě víc vrásek, než jsem si původně jako myslela, a to taky jde, ne? Když špatně někdo cvičí obličejovou jógu, chce si prospět, takže si vlastně neprospěje nebo si ty vrásky udělá jinde...

Když cvičí špatně, tak samozřejmě, protože to potom se dá říct, že třeba ani necvičí, když člověk se jenom snaží dostat do toho cviku, ale neví jak pořádně na to. Já vždycky v těch kurzech to jako vysvětluju hodně jako do detailů. Mám k tomu i vždycky jako poznámky, co kde lidi můžou dělat špatně, na co se právě zaměřit v tom zrcadla. Ono samozřejmě takhle v rádiu, když to vysvětluju, tak to nejde tak perfektně, ale když je to na těch videích, tak opravdu člověk ví, jako na co má koukat a podle toho pozná, že cvičí správně.

Vrásky jsou pro mě u lidí docela důležité, protože s nima mluvím, dělám tady svoji práci a potřebuju vidět, jak se ten obličej hýbe. A vlastně tu emoci potřebuju zaznamenat. Je to rozumné se zbavovat vrásek?

Tak ono člověk se nemusí zbavit tý mimiky, ale přesto může jako zjemnit ty vrásky. Protože já neříkám nikomu, aby přestal hýbat obličejem, protože to je právě nepřirozené.

No to snad ani nejde, pakliže se nenapícháte něčím nezdravým.

No, samozřejmě když má člověk botox, tak pak tím čelem ani nehne. Ale jak říkám, člověk může mít ty výrazy, může mít i přehnanou mimiku, ale když se o sobe bude starat, taky ty vrásky se tam prostě tolik objevovat nebudou.

Dobře. Pojďme na dotazy našich posluchačů, kterých tady je poměrně hodně. Marie píše, "Pomůže mi jóga na již spadlá oční víčka?"

U těch očních víček je potřeba, abych to viděla, protože víčka se dají zvednout, ale i u těch víček je limit, protože jak je tam ta slabá kůži, je tam i strašně slaboulinký sval. Tak on opravdu, když už se dostane do určitýho toho povisnutí, tak občas už prostě se s ním už nic nedá dělat.

Františka píše, "Mám problémy - nařasený krk. Dá se s tím něco dělat?" Nařasený krk. Bavíme se o tom, co tak jako pak už visí tady pod tou bradou?

On krk vlastně může být nařasený i z boku. Tady je takový jako dlouhý sval, on taky když se prodlouží, ochabne, tak tady se to celý zvrásní. A právě tím cvičením ten krk se umí tak jako hezky vypnout a on i třeba jakoby může opticky se vytvarovat, jakože i ten krk je potom dokonce hubenější.

Dělá to tzv. ušlechtilou hlavu.

Ušlechtilou hlavu no.

Musí to nějakým způsobem celé to cvičení souviset vlastně i s posturou těla, protože, když cvičím s obličejem a s krkem, tak to s tím tělem taky něco dělá. Zlepším si třeba jaksi držení prostřednictvím obličejové jógy?

On je právě cvik tady na ten konkrétně nařasený krk, který právě pomáhá jako k držení těla, protože on ovlivňuje i ty svaly, které jsou na zádech. A člověk když ho pravidelně cvičí, tak si potom jako i všimne, že třeba i líp drží to tělo.

A jaký cvik to je, že bysme si ho rovnou dali?

Ten je jednoduchý, ten si myslím, že zvládneme i takhle v rádiu.

Můžu v sedě?

Ano, on se jmenuje Panenka. Vlastně jediný, co udělam, takže teda buď stojím nebo sedím rovně. A teď se co nejvíce podívám na jednu stranu za rameno, jakože buď úplně doleva nebo úplně doprava a teďka byste měli cítit tady vlastně na tý straně, když se koukám doprava, tak na levé straně krku, že vás tam táhne ten sval.

Ano, to je takový ten sval, co jde od ucha dolů krásně.

A teď vlastně když cítím, že se mi tak táhne, že je zapojený, tak on už tím se posiluje. Takže vlastně já takhle, když se koukám za rameno a chvilku tam vydržím, tak posiluju ten sval. Takže takhle si to udělám 7× a pak si můžu posílit druhou stranu.

To jsem ráno cvičila Panenku a nevím o tom ani. Andrea Doležalová, host Radiožurnálu. Dneska je naším tématem obličejová jóga.

S Androu Doležalovou dneska cvičíme obličejovou jógu, protože to je to, čím se zabývá. Dívám se na adresu dotazy@rozhlas.cz a Marii trápí nosoretní rýhy.

Nosoretní vrásky.

Nosoretní vrásky, tzn. to je to, kde měl... Když se usměju, tak jsou to vrásky, které utíkají napravo a nalevo vlastně okolo mé tváře.

No od nosu ke koutkům rtů.

No ale to je dobře, ne? To jsou ty svaly, kterými to vytahuji nahoru.

No, on právě když se člověk usmívá, tak samozřejmě aktivuje i ty svaly, že potom ten obličej tak neochabuje, ale zároveň v tom obličeji jak je těch 57 svalů, tak může být 1 ochablý a druhý třeba tolik ne a potom se hodně třeba zvýrazňují ty nosoretní vrásky, takže právě když se posílí celá ta oblast tváří, kde je těch svalů opravdu hodně, tak oni se zvednou a pak právě se zjemňujou i ty vrásky. Čili když u zrcadlo si takhle zkusíte pozvedat trošku obličej na různých místech, tak i uvidíte vlastně jako jestli se vám tam někde něco nezjemňuje nějaká vráska, a to je ono.

Já zas tomu nechci věnovat úplně moc času. Doteď jsem to nedělala, ale možná je načase začít, nevím. Ale jak často cvičit, bavíme se seriózně, a kolik času tomu mám dát, aby prostě to fungovalo třeba?

Tak úplně pro nejlepší výsledky fakt skvělý je se tomu věnovat každý den nebo aspoň první 2 měsíce než ten obličej se jakoby pořádně jako chytne, protože pak už uvidíte i ty výsledky a budete jako nadšený. Ale ona ta celá sestava zabere 13 minut s rozcvičkou nebo nějakým ještě uvolněním svalů, to je prostě asi třeba 15, 16. A jak jsem říkala, nejčastěji ty holky když řídí, tak cvičí, takže to nějaký čas navíc, že tady to je jako velká výhoda tý obličejový jógy, že člověk si to pak zacvičí i mimo domov, že to není čas navíc.

Já znám lidi, kteří posilují, cvičí, ale částečně. Takže posílí jenom třeba bicepsy a zbytek postavy je nesouměrný. Může se mi něco takového stát s obličejem?

I v obličeji je určitě důležité cvičit opravdu ho celý od krku až po čelo, protože pak teprv se můžou ty výsledky projevit, protože je potřeba posílit ty svaly rovnoměrně. Že kdybych posilovala fakt jenom 1 sval extrémně a ostatní nechala ochabnutý, tak on by se mi zvedl nahoru třeba a ty ostatní svaly by trošku posunul jinam než kam patří, takže pak klidně může i nastat třeba mírná asymetrie. Nestává se to často, ale kdyby člověk opravdu cvičil extrémně 1 sval, tak by to nemuselo vypadat potom pěkně.

Já tedy teď sedím s ženou, která opravdu perfektně ovládá svůj obličej. Cvičitelka obličejového jógy Andrea Doležalová. Já na vás celou dobu koukám a teď se opravdu dívám, jak se hýbe váš obličej. A vy třeba čelo nezvedáte. Tam už je to fakt jako vědomá práce.

No, já už to asi dělám nevědomě, že ho nezvedám, protože si to tady nehlídám a popravdě se divím, že ho nezvedám při rozhovoru, ale určitě se to dá naučit.

Jasně. Kolik času cvičení zabere vám? Cvičíte se svými klienty, možná cvičíte i sama ráno, když se člověk chce dostat do nějaké formy, tak kolik času tomu dáváte, tomu praktickému cvičení?

Tak, jak ráno cvičím sama pro sebe, tak to mám za těch 12 minut hotový, si odbudu tu sestavičku. A pak vlastně, když učím holky v kurzu, tak to mají předem nahraný, takže já to nemusím každý den opakovat, takže vlastně to už mají z videa a potom vždycky večer třeba si dám nějakou masáž, protože to je fakt příjemný, a to taky umí hezky uvolnit ty svaly. A někdy i ty masáže už taky pomáhají jako hezky zjemnit ty vrásky.

Předpokládám, že když si dám hollywoodští herci - obličejová jóga, vyjede mi spousta zajímavých jmen.

Ano, dokonce i Madona, který to zrovna ani moc nevěřim.

Andrea Doležalová, cvičitelka obličejové jógy byla dneska hostem Radiožurnálu. Děkuju za tu rozcvičku a děkuju za ty otevřené dveře, ať se vám daří.

Děkuju moc za pozvání.

Lucie Výborná od mikrofonu přeje dobrý den. Ať se dneska daří i vám.