.

Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

úterý 7. 04. 2020

ČRo1: Budou letní festivaly? Nevíme, jak bude situace vypadat v červenci, říká Zaorálek

 

Divadla začnou pravděpodobně hrát až od příští sezóny

Petr KRÁL (moderátor)

Chystá se Ranní interview Radiožurnálu, tentokrát o dalších důsledcích šíření koronaviru a následných vládních opatření. Česká divadla začnou pravděpodobně hrát až od příští sezóny. Uzavřené jsou galerie i koncertní síně. Přestávají vycházet knížky, točit se filmy. Umění se přesouvá na obrazovky počítačů a televizí. A my se dnes ráno věnujeme také ještě chystaným letním festivalům, jako třeba Colours of Ostrava, anebo Rock for People.

Zuzana ŠVEJDOVÁ (redaktorka)

Asociace FESTAS zastupuje 24 největších hudebních festivalů v Česku. Vypočítala ztráty, které by přineslo roční přeložení koncertů. Podle výkonného ředitele asociace Marka Vohralíka by částka překročila 250 000 000 Kč.

Marek VOHRALÍK (ředitel, Asociace FESTAS)

Sem můžeme zahrnout náklady samozřejmě na zaměstnance a další externí spolupracovníky festivalů, náklady na reklamu, zálohy, které byly umělcům mnohdy až do výše 100 % vyplaceny.

Zuzana ŠVEJDOVÁ (redaktorka)

Výjimkou je třeba pražský festival Metronome Prague, který zrušil červnový termín a změnil ho na září. Zuzana Švejdová, Radiožurnál.

Petr KRÁL (moderátor)

K tématu teď s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem z ČSSD. Dobré ráno, pane ministře.

Lubomír ZAORÁLEK (ministr kultury /ČSSD/)

Dobré ráno přeji.

Petr KRÁL (moderátor)

Začněme tedy těmi hudebními festivaly, Colours, Rock for People. Budou? Vypadá to, že většina těch kulturních akcí se přesouvá na podzim nebo se úplně zruší. Vy můžete z kasy ministerstva podpořit tyhle akce tak, aby do dalších let nezanikly?

Lubomír ZAORÁLEK (ministr kultury /ČSSD/)

No, hlavně já asi opravdu nemám pro vás spolehlivou odpověď na to, jak zacházet s těmi letními festivaly, protože i když ta situace dnes nevypadá dobře, tak stoprocentní jistotu, jak to bude v červenci, nemáme, protože nedokážeme odhadnout situaci teďka nějak na týdny. Vláda bude vlastně i ve středu se bavit o tom, jak bude postupovat dále, co se týče eventuálního uvolňování života v České republice. A my vlastně čekáme teď na určité stanovisko epidemiologů, kteří nám slíbili, že vypracují určitou představu, takový plán toho možného dalšího postupu, možná i s alternativami. A mně připadá, že je velmi těžké pro laika nebo člověka, který není odborník, teď v této chvíli říkat, co bude v květnu, co bude v červnu. Možná víte, že se teď uvažuje třeba o tom, že když bude vývoj příznivý, nebo když nám to odborníci potvrdí, že můžeme třeba ještě před koncem, před létem uvažovat o tom, že by se třeba děti vrátily do škol za určitých podmínek, tedy koncem května/června, ale i to je třeba věc, o které teprve uvažujeme, bude to záležet na vývoji situace, to bude naznačovat ten vývoj, a jsou tam scénáře příznivější a horší, ale vlastně je tam prostě příliš mnoho otazníků. A i když já už jsem řekl, že si tak nějak těžko představuju mezinárodní festivaly v červenci, v srpnu, tak přesto konečné slovo a definitivní soud vám teď neřeknu.

Petr KRÁL (moderátor)

Spousta otázek, takže těžko asi odpovíme i na to, jak to bude se zavřenými hrady a zámky, zdali vy máte nějaký odhad, kdy by se asi mohly znovu otevřít, jestli to bude v létě nebo třeba někdy příští rok.

Lubomír ZAORÁLEK (ministr kultury /ČSSD/)

Ano, to je, taky je to věc, o které jsme mluvili, stejně jako mluvíme třeba o tom, jestli bude reálné otevřít knihkupectví během několika týdnů, tak se bavíme o tom, že kultura by nemusela být úplně na konci všeho, že v případě takových možných podniků, jako jsou tedy hrady, zámky a jejich návštěva během léta, tak je možná tohle něco, o čem by se dalo uvažovat dříve. A zase záleží na tom vývoji, záleží na tom přesně, jak nám epidemiologové řeknou, že bychom měli postupovat, protože prostě ten problém je v tom, že i ten scénář toho vývoje se vlastně tvoří tak nějak na pochodu, že vlastně udělat spolehlivě plán půl roku, to je těžké, i když se o to snaží, třeba v Rakousku určitý plán vlastně vytvářejí, tak si myslím, že i to není jistota a nakonec i pravděpodobně u nás by to epidemiologové měli zkusit, takže možná během vám (???) zkusmo představu toho, jak uvolňovat život, budu moci říci, ale teď na ní sami čekáme.

Petr KRÁL (moderátor)

Jenom velice krátce na téma filmaři, protože ti museli také práci na projektech přerušit. Může třeba i je ministerstvo kultury nějak podpořit třeba tím, že jim zadá zakázky na vytváření projektů pro galerie, hrady a zámky. Poprosím velmi stručně.

Lubomír ZAORÁLEK (ministr kultury /ČSSD/)

Tak to se snažíme dokonce v rámci toho programu takové záchrany kultury, který předkládám vládě, kterou už jsem vlastně předložil vládě, bylo přerušeno, bude pokračovat ve středu, tak tam je vlastně jeden (???) dotační titul, ve kterém se snažíme pomoci streamování a převádění na sociální sítě třeba virtuálních prohlídek, třeba právě těch hradů, zámků nebo podobných, anebo i představení, vernisáží, to je program, který chceme podpořit, byl bych rád, předpokládám, že bude schválen, abychom tak nabídli pomoc všem těm, které není možné navštěvovat přímo v zařízení, aby měli možnost dělat aspoň virtuálně.

Petr KRÁL (moderátor)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD hostem Ranního interview Radiožurnálu. Díky a na slyšenou.

Lubomír ZAORÁLEK (ministr kultury /ČSSD/)

Taky děkuju. Na shledanou.