.

Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

Neděle 12. 04. 2020

ČRo1: Na zahraničních překladištích se hromadí balíky, problém může být i poslat zásilku z Česka

Pokud se v následujících dnech chystáte poslat přes Českou poštu nějaký dopis nebo balík do zahraničí, podívejte se raději na web, jestli tam teď vůbec Česká pošta něco odesílá. Kvůli omezením spojeným se šířením koronaviru. Česká pošta nepřijímá zásilky adresované do skoro 60 zemí světa, o které jde řekne Daniela Tollingerová, hezké ráno.

Daniela Tollingerová (reportérka)

Hezké ráno, ani obyčejný dopis teď Česká pošta neodešle třeba do Ruska do Číny na Nový Zéland nebo do Lotyšska. Balíky, nedorazí ani do Itálie. Za omezení můžou vládní opatření jednotlivých zemí a taky to, že některé oblasti jsou, úplně uzavřené. Problém je podle České pošty v nedostatku personálu.

Moderátor

Co soukromí přepravci tam uspěju?

Daniela Tollingerová (reportérka)

Ti se snaží doručovat standardně a pravidelně až na oblasti, které jsou kvůli nákaze, uzavřené. Například firmy , GLS, PPL nebo Geis ale informují, že doručení může, mít zpoždění. Třeba kvůli kontrolám na hranicích.

Moderátor

A co opačně? Co doručování zásilek se do Česka? Můžou nastat nějaké problémy, tady?

Daniela Tollingerová (reportérka)

Můžou. Dodání zásilek se může zpozdit až o týdny. Příklady uvádí mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Matyáš Vitík (mluvčí České pošty)

Pro představu. Ve standardním období přijme Česká pošta do přepravy 100 000 zásilek z Číny denně. Dnes je to necelých 18 000 zásilek. V překladištích v Číně navíc čekají téměř 2 000 000 zásilek adresovaných do České republiky.

Daniela Tollingerová (reportérka)

Létá taky méně spojů než obvykle. A to omezuje mezinárodní leteckou přepravu zásilek. Cargo lety jsou podle Davida Knoblocha ze společnosti Geis přetížené. Problémy jsou taky v námořní dopravě. Lodní kapacita je teď celosvětově omezena až 54 %. Největší omezení je podle Knoblocha na trase Čína- vropa Čína-Středozemí a Čína-Spojené státy.