.

Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

Pondělí 13. 04. 2020

ČRo1: Zaměříme se na rychlost a alkohol za volantem, říká ředitel dopravní policie

Jiří CHUM (moderátor)

I když se tentokrát Velikonoce musí obejít bez koledování a měli bychom zůstat doma, budou dopravní policisté v pohotovosti. Oproti loňsku sice letos bylo třeba za velikonoční sobotu nehod méně, pravda, přesto jich bylo skoro 200. Daniela Tollingerová se mnou ve studiu. Hezké ráno.

Daniela TOLLINGEROVÁ (redaktorka)

Hezké ráno. Dobrá zpráva je, že za letošní Bílou sobotu na silnici nikdo nezemřel. V loňském roce se o velikonoční sobotě stalo zhruba 250 nehod a zemřel při nich 1 člověk, vyplývá to z aplikace našeho zpravodajského serveru irozhlas.cz, která nehody na silnicích pravidelně eviduje. Data získává z oficiálních denních a měsíčních přehledů policie. Kromě množství srážek sleduje aplikace taky příčiny nehod, nesprávné předjíždění, nedání přednosti jízdě, alkohol za volantem nebo nepřiměřenou rychlost, a právě kvůli nepřiměřené rychlosti se loni i letos za velikonoční pátek a sobotu stalo nehod nejvíc.

Jiří CHUM (moderátor)

Danielo, díky. Jak budou policejní kontroly na silnicích vypadat dnes, to proberu s ředitelem dopravní policie Jiřím Zlým, vítejte. Dobrý den.

Jiří ZLÝ (ředitel, Ředitelství služby dopravní policie)

Dobré ráno přeji.

Jiří CHUM (moderátor)

Už před pár dny jste jako policie upozorňovali, že se zaměříte hlavně na dodržování rychlosti, tak platí to i pro Velikonoční pondělí, nebo budou dnes prioritou jiné přestupky?

Jiří ZLÝ (ředitel, Ředitelství služby dopravní policie)

Platí to samozřejmě i pro Velikonoční pondělí. My jsme s ohledem na na negativní vývoj situace v silničním provozu na konci března vyhlásili speciální akci, která probíhá prakticky od 1. dubna nepřetržitě až do odvolání a ta akce se zaměřuje zejména právě na rychlost, to znamená na dodržování rychlostních limitů na všech úsecích komunikace v rámci celé České republiky.

Jiří CHUM (moderátor)

Dá se říct, že od toho začátku dubna je to lepší, protože v těch dnech před tím si někteří řidiči dělali i z dálnic rychlostní dráhu?

Jiří ZLÝ (ředitel, Ředitelství služby dopravní policie)

No, bohužel se to říct nedá, ono samozřejmě jedna o čísla ukazují vývoj nehodovosti, který, jak už jste před chvílí naznačili, je nižší proti loňskému roku ve srovnání i s loňskými Velikonocemi, pod celkový počet dopravních nehod je v minusových číslech, pokud se týká následků, tak až na včerejší den, ke kterému se možná chviličku dostanu, také jsme nezaznamenali v průběhu pátku a soboty žádnou smrtelnou dopravní nehodu. Nicméně ta situace v tom silničním provozu není zcela v pořádku, a to prakticky nepřetržitě, nejsou výjimkou, kdy zaznamenáváme překročení rychlostních limitů, například obci jízdu vozidel překračující výrazně stokilometrovou rychlost, anebo mimo obec, kde je maximální rychlost 90 zaznamenáváme přestupky i v rychlostních limitech výrazně překračující 200kilometrovou rychlost, a to se děje jak od počátku dubna, tak bohužel i v průběhu těch velikonočních svátků.

Jiří CHUM (moderátor)

Během těch svátků obvykle stoupá konzumace alkoholu tradičně, jak v této době tedy za těch současných opatření budete řidiče kontrolovat, bude to standardní postup na Velikonoční pondělí?

Jiří ZLÝ (ředitel, Ředitelství služby dopravní policie)

Samozřejmě postup bude, bude standardní...

Jiří CHUM (moderátor)

Nebo objem kontrol.

Jiří ZLÝ (ředitel, Ředitelství služby dopravní policie)

Pokud se týká víceméně těch dechových zkoušek, tak samozřejmě k těm policisté přikročují v případě, že je osoba zjevně pod vlivem alkoholu a pak (???) všech bezpečnostních podmínek za použití ochranných a dezinfekčních prostředků, které k tomu jsou určené a přidělané, tak samozřejmě přistupují i k orientačním dechovým zkouškám, pokud se týká dopravních nehod, tak zde nezaznamenáváme nějaký výrazný nárůst, naopak spíše poklesy, například včera oproti loňskému roku bylo u dopravních nehod zaznamenáno o 8 případů méně, nicméně musím říci, že ty případy, kde při těch dopravních nehodách jsou prováděny dechové zkoušky, tak výsledky jsou výrazně překračující hranici 2 promile.

Jiří CHUM (moderátor)

Vy jste už nakousl tu včerejší neděli. Máte čerstvá čísla za ten poslední den?

Jiří ZLÝ (ředitel, Ředitelství služby dopravní policie)

Ano, ano mám aktuální čísla, pokud se týká celkového počtu dopravních nehod, tak jsme šetřili celkem 166 dopravních nehod, což je o 85 dopravních nehod méně než za neděli velikonoční loňského roku, bohužel jsme šetřili 3 dopravní nehody, při kterých došlo k usmrcení účastníka silničního provozu, a to v jednom případě cyklisty při pádu z kola a ve dvou případech řidiči motocyklů, jeden řidič havaroval a následky zranění zemřel a na Frýdeckomístecku ve večerních hodinách došlo k dopravní nehodě, kdy řidiči motocyklu nedalo přednost osobní vozidlo a na následky zranění zemřel. Pokud se týká těžce a lehce zraněných osob, tak těch bylo za včerejší velikonoční neděli 61, což je minus 8 v porovnání s velikonoční nedělí loňského roku.

Jiří CHUM (moderátor)

Ředitel dopravní policie Jiří Zlý byl hostem Ranního interview Radiožurnálu před osmou ráno. Díky. Na shledanou.

Jiří ZLÝ (ředitel, Ředitelství služby dopravní policie)

Děkuji. Přeji hezký den. Na shledanou.