.

Televize Beey pro osoby se sluchovým postižením

Back

úterý 14. 04. 2020

ČRo1: Přijímačky na střední školy jsou epidemiologicky jednou z nejrizikovějších situací, varuje odborník

Petr KRÁL (moderátor)

V Česku by se tento týden mohly znovu otevřít další obchody a provozovny. Vláda by už dnes měla říct, které konkrétně to budou. Řídí se přitom doporučeními skupiny odborníků při ministerstvu zdravotnictví, která dává dohromady podrobný plán uvolňování přijatých opatření. Podle šéfa resortu Adama Vojtěcha za hnutí ANO by do měsíce mohla fungovat většina obchodů a služeb. Naším hostem je teď epidemiolog a šéf pracovní skupiny pro řízené uvolňování karantény Rastislav Maďar. Dobrý den.

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

Dobrý den.

Petr KRÁL (moderátor)

Nejdřív školy. Souhlasíte s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i s náměstkem ministra zdravotnictví Prymulou, v podstatě až na výjimky doporučuji tedy školy do letních prázdnin neotvírat.

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

Já v tomto ohledu jako šéf pracovní skupiny musím dodržovat to, na čem jsme se domluvili, a to, že nebudeme zatím komunikovat, až do momentu, kdy vláda o tom odpoledne rozhodne, zasedání vlády začíná ve 2 hodiny, a až následně potom budeme moci tuto záležitost komunikovat dál. Takže jestli dovolíte, ještě chvilku bych se k tomu rád nevyjadřoval. Samozřejmě, že probíhaly, ještě se ladily detaily o víkendu v rámci videokonferencí i s resortem školství, s panem ministrem Plagou a ta jednání byly velmi konstruktivní, našli jsme konsensus, ale chtěl bych se ještě mluvit, protože i ten určitý únik do médií nebyl šťastný.

Petr KRÁL (moderátor)

No, v podstatě totéž jsme se dozvěděli už od Karla Havlíčka. Tak pojďme to zkusit dál a jinak. Jak byste vy navrhoval udělat přijímací zkoušky na střední školy, při nich by se scházelo také hodně dětí na jednom místě.

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

Ano, toto je epidemiologicky jedna z nejrizikovějších věcí, kterou jsme identifikovali a k tomu dojde určitě až někdy v červnu podle všeho. A tam musíme velmi přesně stanovit pravidla, ale našli jsme způsob s ministrem školství a s panem ministrem Plagou, jak to udělat, ale opět, komunikoval bychom to, až asi v druhé polovině týdne, ale rozhodně s tím počítáme a je způsob epidemiologický akceptovatelný, jak, jak to vymyslet, aby ty skupinky nebyly moc velké, aby se to dalo nějakým způsobem to riziko uhlídat.

Petr KRÁL (moderátor)

Za námi je velikonoční víkend prodloužený s krásným počasím, převážně lidé někde nedodržovali zavedená opatření. Jak se to podle vás na situaci v souvislosti s nemocí COVID-19 podepíše?

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

No, já uvědomuji, že část populace nedodržovala, na druhou stranu se část, velká část chovala zodpovědně, ale musíme si uvědomit i to, že stačí nezodpovědné chování té menší části k tomu, abychom to viděli na datech, aby se nám zhoršila situace. A my samozřejmě máme připravené mechanismy toho brždění, takže pokud se nám ukáže, že to, co nastalo teď o Velikonocích, za 7, 10, 14 dnů, to znamená někdy koncem dubna, žen nám to ohrožuje kapacity nebo zvyšuje zaplněnost lůžek akutní intenzivní péče a že mám onemocnělo více zdravotníků, že nám přibývá počet akutních případů, ještě (???), že ta křivka stoupá, tak bychom samozřejmě ten plán včas brzdili.

Petr KRÁL (moderátor)

Kdy asi tak budeme vědět, jak ten velikonoční víkend se projevil na aktuálním šíření nemoci?

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

Ona jedna věc jsou přímé případy nákazy, ke kterým mohlo dojít. Já věřím, že každý člověk se, (???) v populaci tedy chrání, pokud někam vyjde, nicméně já se spíš (???) těch sekundárních přenosů, to znamená, člověk se nerizikový někde nakazil venku a přenese to do rodiny, takže na to bychom museli čekat trošku delší dobu, ale myslím si, že kolem 14 dnů bychom už měli tyto sekundární případy, že teda nerizikový člověk se nakazil venku a přenesl to do rodiny a tam nakazil někoho rizikového s těžkým průběhem, tak to bychom měli vidět zhruba někdy do konce dubna.

Petr KRÁL (moderátor)

Vláda, jak už jste i vy sám připomněl, má dnes jednat o uvolňování opatření a znovu otevírání části obchodů z epidemiologického hlediska, teď tedy přímo z vašeho oboru. Jaké obchody vy navrhujete otevřít?

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

Opět, tady to je věc která, kterou jsme my připravili sice, ale domluva, že, že se to bude komunikovat, až to projedná vláda, která teda vypustí první informace a my to potom budeme dospecifikovávat, protože jedna věc je časová osa, kterou jsme připravili. Každý ten krok, můžu říct jenom to, co se komunikuje již delší dobu, že vlastně je to v určitých balíčcích, ať už s ministerstvem průmyslem a obchodu nebo s ministerstvem školstvím, mládeží a tělovýchovy domluveno tak, že jsou to společné balíčky, které půjdou zhruba ve dvoutýdenních intervalech a každý ten balíček bude otevřený až po tom, co se vyhodnotí epidemiologická situace za ty dva předchozí týdny, samozřejmě to sledujeme denně. Takže uvidíme. Existuje optimistický a pesimistický scénář a podle toho, jak se to bude vyvíjet, tak aplikujeme, použijeme jeden nebo druhý.

Petr KRÁL (moderátor)

Dobře, dozvíme se tedy odpoledne. Ještě poprosím stručnou odpověď, jak pravděpodobné je, že do měsíce bude fungovat většina provozoven v Česku, jak říká ministr zdravotnictví Vojtěch. To už jsme slyšeli, nemusíme se možná odkazovat dnešní jednání vlády, jak to vnímáte?

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

Ano. Vnímám to tak, že bychom raději měli být opatrnější a i když při optimistickém vývoji situace bude otevřená velká část obchodů, tak rozhodně ne všechny z mého pohledu.

Petr KRÁL (moderátor)

Říká teď aktuálně pro Radiožurnál epidemiolog a šéf pracovní skupiny pro řízené uvolňování karantény Rastislav Maďar. Děkujeme a na slyšenou.

Rastislav MAĎAR (epidemiolog)

Na slyšenou. Hezký den.